تحولات راهبردی منطقه
بيشتر
دریچه سیاسی
بيشتر
کاریکاتور
بيشتر
عکس
بيشتر
مطالب برگزیده

1393/6/5 چهارشنبه

بحران جدید ضد نژادپرستی در آمریکا

کشته شدن یک جوان سیاه‌پوست با نام «مایکل براون» در شهر فرگوسن (ایالت میسوری) آمریکا، خشم سیاه‌‌پوستان و موج جدیدی از اعتراض‏ها را نسبت به اقدامات نژادپرستانه کاخ سفید برانگیخت. براون ۱۸ ساله به ضرب گلوله پلیس کشته شد، این در حالیست ...

 

1393/6/5 چهارشنبه

مذاکراتی برای تمام فصول؛ بررسی روند مذاکرات ایران و گروه 1+5 پس از توافق ژنو

پس از به دست آمدن توافق تاریخی بین ایران و کشورهای گروه1+5 در سوم آذرماه1392(24 نوامبر 2014) در ژنو سوئیس بر سر آنچه که به‌ عنوان «دستور کار اقدام مشترک» خوانده شد، تا پایان تیرماه 1393 دو طرف مذاکرات متعددی در سطح کارشناسان، معاونین وزرای خارجه و وزیران امور خارجه در شهرهای ژنو، وین، استانبول و نیویورک برگزار کردند.

 

1393/6/5 چهارشنبه

چرا ترکیه اینقدر بر حمایت از داعش اصرار دارد؟

ترکیه پس از شکست سیاست‌هایش در سوریه ، مصر و نیز تیره شدن روابط با عربستان چاره‌ای جز فرار رو به جلو و حمایت از گروههای تروریستی ندید تا شاید بدین وسیله بتواند به برخی از اهداف خود در سوریه و عراق دست یابد.

 

1393/6/3 دوشنبه

یگان های قسام

یگان های قسام از نه تیپ تشکیل شده است که هر تیپ به صورت معمول از پنج هزار رزمنده و پنج گردان شکل می یابد. تعداد کل رزمندگان قسامی به 45 هزار نفر می رسد که در یگان ها و گردان های مختلفی که در سراسر نوار غزه مستقر هستند، توزیع شده اند.

 

1393/6/3 دوشنبه

بازی غرب با گروه‌های تروریستی و تکفیری

اکثر گروههای تکفیری و تروریستی مستقر در عراق و سوریه یا از گروه القاعده تفکیک شده اند و یا اینکه ارتباط و همکاری گسترده و نزدیکی با گروه القاعده دارند. حال آنکه تمام این گروهها در کلیت امر مخلوق و بازیچه سیاست های گروه غرب به خصوص ایالات متحده هستند. لذا دو رویکرد غرب مبنی برحمایت از این گروهها علیه کشور های مستقل، و بر عکس سرکوب آنها در مواقع رویارویی با منافع و هم پیمانان آنها، نقشه ثابت موجودیت این گروهها بوده است.

 

1393/6/2 يكشنبه

پیروزی اردوغان و دورنمای ترکیه نوین

هر چند اردوغان ریاست جمهوری را با تکیه بر توانمندی کسب کرد، اما اهداف وی در تغییر قانون اساسی و حتی تحول در ساختار سیاسی ترکیه، مسلما چالش هایی را جلوی راه وی ایجاد کرده و تداوم سیاست فعلی وی در منطقه بدون چالش نخواهد بود.

 

1393/6/2 يكشنبه

نوری مالکی کنار رفت

این روزها اخبار مرتبط با فضای سیاسی عراق حاکی از شکل گیری توافق احزاب برای تشکیل کابینه جدید در اسرع وقت است.

 

1393/6/2 يكشنبه

عربستان از حمایت از تروریسم تا کمک 100میلیون دلاری برای مبارزه با تروریسم

روند خیزش ضد تروریسم، شیوخ عربستان را هم به تحرکی از نوع دادن کمک مالی به سازمان ملل برای صرف کردن آن در راه مبارزه با تروریسم واداشته است.

 

1393/6/1 شنبه

جنبش انصارا... چگونه کابوس مثلث آمریکا، وهابیت و صهیونیسم شد؟

یمن یکی از کشورهای مجاور عربستان است که با وجود موقعیت جغرافیایی و منابع زیرزمینی، کشوری کمترتوسعه‌یافته است، با این حال همیشه عربستان به این کشور چشم طمع داشته است، از ده‌ها سال پیش تاکنون عربستان به دنبال جای پا باز کردن در این کشور بوده است، با توجه به اینکه جامعه یمن یک جامعه قبیله‌ای است، عربستان در این سال‌ها شروع به تطمیع رهبران قبایل یمن با پول کرده است تا این رهبران در راستای اهداف عربستان فعالیت کنند.

 

1393/5/30 پنجشنبه

چرا فلسطین مسأله اصلی دنیای اسلام است؟

مسأله فلسطین از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همیشه از مسائل راهبردی نظام جمهوری اسلامی بوده است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مسأله اول امت اسلامی را مسأله فلسطین می‌دانند.

 

1393/5/29 چهارشنبه

سیاست خاورمیانه‌ای ترکیه پس از انتخابات ریاست جمهوری

سابقه‌ی سیاست خارجی ترکیه در سال‌های پس از فروپاشی امپراطوری عثمانی، نشان‌دهنده‌ی تلاش دولت‌مردان آن کشور جهت پیروی بی چون‌وچرا از غرب به ویژه ایالات متحده‌ی امریکا بود. این روند تا زمان روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه در ترکیه در سال 2002 ادامه داشت. از آن زمان به بعد، اهداف جدیدی در سیاست داخلی و خارجی این کشور مطرح شد. به نحوی که ترکیه سیاست تبدیل شدن به یک قدرت محوری در منطقه را هدف اصلی خود قرار داد و اعلام کرد که قصد دارد با تکیه بر پیشینه‌ی تاریخی امپراطوری عثمانی، جایگاه خود را در مناطق پیرامونی به ویژه منطقه‌ی خاورمیانه ارتقاء دهد.

 

1393/5/29 چهارشنبه

غلبه عراق بر 3 توطئه در چند ماه

تحولات عراق با توافق طیف‌های شیعه بر سر انتخاب نخست‌وزیر جدید وارد مرحله تازه‌ای شد. انتخاب «حیدر العبادی» عضو برجسته فراکسیون «دولت قانون» وابسته به نوری المالکی در فرایند داخلی عراق و بدون دخالت و تأثیرگذاری خارجی نشان داد که ساختار سیاسی عراق این توانایی را دارد که در مدتی کوتاه بر سر حساس‌ترین موقعیت سیاسی به توافق برسد این در حالی است که دشمنان عراق گمان می‌کردند، بغداد در یک فرایند دمکراتیک و همگرایی داخلی قادر به پایان دادن به رقابت‌های داخلی نیست و بحث بر سر انتخاب نخست‌وزیر به یک مناقشه خونین و پایان‌ناپذیر تبدیل می‌شود.

 
بيشتر
مجله سیاسی-راهبردی بصائر
بيشتر
نگاه روز
بيشتر
نظرسنجی
بيشتر
پیوندها
مسابقه پیامکی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Ajguest)


Powered By Sigma ITID.