نگاه روز
بيشتر
دریچه سیاسی
بيشتر
مجله بصائر
بيشتر
مطالب برگزیده

1397/3/31 پنجشنبه

نبرد الحدیده و آینده تحولات یمن

مردم یمن در بندر الحدیده در حال نبرد برای سرنوشت خود هستند؛ نبردی که در یک‌طرف آن انصارا... و گروه‌های مردمی که به دفاع از کشورشان می‌پردازند، قرار دارند و در طرف دیگر، ائتلاف عربستان-امارات با کمک انگلیس، فرانسه و آمریکا مستقر شده‌اند.

 

1397/3/30 چهارشنبه

قدرت دریایی حماس برای مقابله با رژیم صهیونیستی

طی یک ماه گذشته اقداماتی قابل‌توجه از سوی رژیم صهیونیستی برای تقابل با توان دریایی حماس انجام و رسانه‌ای شده است. تشکیل یگان ویژه، حصارکشی در نزدیکی سواحل اشغالی و تخریب تونل‌های دریایی بخشی از این اقدامات است. تصمیم‌ها و اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی نشان‌دهنده و عیان‎کننده ترس آنان از قدرت دریایی حماس و مقاومت و روند رو به رشد این توانایی است که به تعبیر لیبرمن وزیر جنگ تل‌آویو به یک قدرت راهبردی برای حماس تبدیل شده است. در ادامه این نوشتار به بررسی قدرت دریایی حماس برای مقابله با رژیم صهیونیستی می‏پردازیم.

 

1397/3/24 پنجشنبه

یک‌سالگی تنش درون عربی(دکتر سیدرضی عمادی)

یک سال از تنش درون عربی می‌گذرد، اما نشانه‌ها مبنی بر تداوم و حتی افزایش این تنش است. پنجم ژوئن 2017 چهار کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند.

 

1397/3/23 چهارشنبه

خروج آمریکا از برجام و شکل‎گیری محور چین، روسیه و ایران در قالب سازمان شانگهای(مرتضی شکری)

هجدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای با حضور رهبران و سران ۸ کشور عضو و ۴ کشور ناظر و مسئولان سازمان‌های بین‌المللی در شهر «چینگ دایو» چین در حالی برگزار شد که موضوع برجام و خروج آمریکا از آن سایر مسائل را تحت شعاع خود قرار داده بود.

 

1397/3/23 چهارشنبه

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه(حبیب اله حسینی)

انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در حالی در 24 ژوئن(سوم تیرماه) برگزار می‌گردد که برابر برنامه می‌بایست این انتخابات حدود یک سال و نیم بعد، یعنی در نوامبر 2019 برگزار می‌شد.

 

1397/3/22 سه‌شنبه

آمریکا و تضعیف ادعای هژمونی سیاسی (مهدی رحمتی)

یکی از مهمترین مفاهیم سیاسی، مفهوم «هژمونی» است. این واژه در ابتدا توسط آنتونیو گرامشی ابداع شد. این نویسنده که به دلیل آثارش توسط موسولینی به 20 سال زندان محکوم شد، در مجموعه دست‏نوشته‏های خود که تحت عنوان «یادداشت‏های زندان» انتشار یافت، این واژه را به صورت کنایه‏ای بیان کرد. منظور گرامشی از مفهوم هژمون، سرسپردگی جامعه همراه با رضایت بود.

 

1397/3/22 سه‌شنبه

افزایش اقدامات ضد ایرانی رژیم صهیونیستی در سوریه؛ اهداف و راهبردها حجت‏الله بندعلی (کارشناس ارشد علوم سیاسی)

از ابتدای تشکیل رژیم صهیونیستی، این رژیم همواره دو نوع سیاست خارجی را براساس میزان قدرت بازیگری خود در منطقه اتخاذ کرده است که عبارت است از سیاست خارجی کُنشی یا تهاجمی و سیاست خارجی واکنشی یا تدافعی. تاریخ سیاست خارجی رژیم صهیونیستی ثابت کرده است که اتخاذ سیاست خارجی تهاجمی به جناح راست و در رأس آن حزب لیکود اختصاص ندارد و در مقابل نیز سیاست خارجی تدافعی مختص جناح چپ از جمله حزب کار نیست.

 

1397/3/22 سه‌شنبه

اثر روانی خروج آمریکا از برجام (مسعود پورعلی)

پس از اعلام «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا مبنی بر خروج کشورش از توافق هسته¬ای با جمهوری اسلامی ایران، بسیاری بر این باور بودند این خروج آثار فراوانی در ابعاد مختلف برای ایران در پی خواهد داشت.

 
بيشتر
جمعه 1 تير 1397  
بیانات رهبری
پاور پوینت
بيشتر