تحولات راهبردی منطقه
بيشتر
دریچه سیاسی
بيشتر
کاریکاتور
بيشتر
عکس
بيشتر
مطالب برگزیده

1393/6/30 يكشنبه

تبیین بیانات رهبر انقلاب در خصوص همکاری ایران و آمریکا

چرا ایران به همکاری نظامی- امنیتی با آمریکا تن نداد؟

طی چند روز اخیر، رسانه‌های غربی و برخی رسانه‌های داخلی مکرراً بر موضوعی تأکید داشتند که آمریکا، مهم‌ترین قدرت تأثیرگذار منطقه‌ی خاورمیانه را به ائتلاف نمایشی ضد داعش، که در حال شکل‌گیری است، دعوت نخواهد کرد.

 

1393/6/29 شنبه

پاسخی به تناقضات رفتاری آمریکا در عراق

بررسی سیاست خارجی آمریکا در نیم قرن اخیر نشان می دهد که در رفتار این کشور نسبت به رخدادها، جریانات، دولتها، گروهها و شخصیتهای سیاسی، تناقضات فراوانی وجود دارد.

 

1393/6/25 سه شنبه

سومین گزارش فصلی آژانس بعد از توافق ژنو؛ یافته‌ها و پیامدها

گزارشی که آژانس در 5 سپتامبر در اختیار شورای حکام گذاشت، سومین گزارش فصلی است که بعد از توافقات جدید هسته‌ای ایران با آژانس و گروه 1+5 یعنی طی 10 ماه گذشته منتشر شده است.

 

1393/6/25 سه شنبه

پشت پرده نمایش آمریکا در تشکیل ائتلاف بین المللی علیه داعش

باراک اوباما، چهارشنبه گذشته در مورد «راهبرد آمریکا برای مقابله با داعش» سخنرانی کرد و گفت: بر اساس این راهبرد، نیروی هوایی آمریکا مواضع این گروه را «در هر کجایی که باشند»، هدف قرار داده و نیروهای محلی هم‌پیمان با آمریکا، عملیات زمینی را بر عهده می‌گیرند.

 

1393/6/25 سه شنبه

جده، میزبان نشست مبارزه با تروریسم

شهر بندری جده در عربستان، روز پنجشنبه (20 شهریور) میزبان نشستی موسوم به مبارزه با تروریسم بود.

 

1393/6/25 سه شنبه

مذاکرات هسته ای ؛ در آستانه نشست نیویورک

مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک ،در موضوع هسته ای ، تا چند روز دیگر ؛ 18 سپتامبر (٢٧ شهریور) در نیویورک برگزار خواهد شد؛ اما ایران و گروه 5+1 (پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به اضافه آلمان) همچنان برسر توافق نهایی در برنامه هسته ای دچار اختلاف هستند .

 

1393/6/25 سه شنبه

هشدار مردم عربستان به آل سعود

تحولات عربستان بیانگر آن است که دور جدید اقدامات سرکوبگرانه آل سعود نه فقط نتوانسته مردم عربستان را از ادامه قیامشان منصرف کند ، بلکه به تشدید اعتراضات ضد حکومتی منجر شده است .

 

1393/6/25 سه شنبه

نقش اردن در ایجاد بحران منطقه‌ای توسط داعش

در میان تحولات اخیر منطقه جایگاه استراتژیک اردن و سکوت دیپلماتیک معنادار مقامات این کشور جالب توجه است. از میان تمام همسایگان عراق اردن عجیب ترین مواضع را در قبال گروه تروریستی داعش اتخاذ کرده است.

 

1393/6/23 يكشنبه

اهداف پشت پرده آمریکا از تشکیل ائتلاف بین‌المللی علیه داعش

آمریکا با تشکیل ائتلاف بین‌المللی برای مبارزه با داعش به دنبال راهی برای فرار از موقعیت‌های متناقض تصمیم گیری درباره سوریه و نیز برخی کشورهای منطقه مانند عربستان و ایران می‌گردد تا با تقویت جبهه غربی، همسو با اهداف منطقه‌ای خود به برنامه ریزی برای دوران پس از داعش بپردازد.

 

1393/6/23 يكشنبه

رقابت تنگاتنگ بغدادی و ظواهری

اعلام موجودیت القاعده شاخه شبه جزیره هند از دو منظر قابل بررسی بوده که مهمترین آنها احتمالا رقابت تنگاتنگ بغدادی و ظواهری سرکردگان گروه های تروریستی داعش و القاعده خواهد بود.

 

1393/6/23 يكشنبه

اسناد قطعی رابطه آمریکا با داعش

در این نوشتار به نقش مستقیم آمریکا در تشکیل و حمایت از داعش با استفاده از اظهارات مقامات مختلف و اسناد می پردازیم.گزارش ‏ها نشان می دهند با وجود ادعای مقامات واشنگتن در خصوص عدم اطلاع از فعالیت تروریست ‏های بعثی-تکفیری داعش، سیا از دو سال قبل به آموزش این نیروها در اردوگاهی در اردن مبادرت کرده بود.

 

1393/6/23 يكشنبه

چرا آمریکا ، داعش را دولت می نامد؟!

موضوع استفاده از عناوین خاص در نظام بین الملل، دارای ابعاد متعدد حقوقی، سیاسی، تاریخی و حتی امنیتی است.

 

1393/6/23 يكشنبه

دکترین جدید روسیه و فرصت‌های راهبردی آن در خصوص مساله هسته‌ای

روسیه به عنوان یک قدرت جهانی، دیر زمانی نیست که در صحنه توزیع قدرت جهانی یا بازتوزیع این قدرت عزمی جدید را نشان داده است. در دوره جدید ریاست جمهوری پوتین، به صورت یقین و آشکارتر از هر مقطع دیگری در سیاست خارجی و داخلی این کشور می‌توان تلاش برای برخاستنی «از نوع دیگر» در مواجهه با قدرت آمریکا نمودار شده است.

 

1393/6/20 پنجشنبه

جنگ زرگری‌آمریکا با داعش!

آمریکا با «داعش» مخالف است یا موافق؟ آیا داعش از خط قرمزهای آمریکا عبور کرده است و از این رو مورد غضب مقامات آمریکایی قرار گرفته؟ آیا آمریکا در سوریه با داعش موافق و در عراق مخالف است؟ آیا آمریکایی‌ها بنا دارند به بهانه داعش بار دیگر نیروی نظامی به عراق گسیل کنند و عراق را اشغال یا به کنترل خود درآورند؟

 
بيشتر
مجله سیاسی-راهبردی بصائر
بيشتر
نگاه روز
بيشتر
نظرسنجی
بيشتر
پیوندها
مسابقه پیامکی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Ajguest)


Powered By Sigma ITID.