تحولات راهبردی منطقه
بيشتر
دریچه سیاسی
بيشتر
کاریکاتور
بيشتر
عکس
بيشتر
مطالب برگزیده

1393/8/29 پنجشنبه

گرم شدن میدان جنگ سرد نفتی در خاورمیانه

از جمله راه کارهای رقابت ناسالم در بازار انحصاری یک کالای خاص، رقابت قیمتی برای تصاحب بازار از سوی کشورهای صادرکننده آن است.

 

1393/8/29 پنجشنبه

تلاش صهیونیست ها برای شناسایی به عنوان دولت یهود

بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرده است که در حال تلاش برای تصویب لایحه‌ای است که اسرائیل را به عنوان دولت یهود به رسمیت بشناسد.

 

1393/8/28 چهارشنبه

توافقات خوب یا بد مذاکرات هسته‌ای

کم‌کم به سوم آذرماه یعنی پایان تمدید دوره چهارماهه مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 نزدیک می‌شویم و در این روزهای باقی‌مانده این پرسش به‌صورت جدی مطرح است که آیا پیش از اتمام این دوره، توافق جامع و نهایی بین طرفین حاصل خواهد شد؟

 

1393/8/28 چهارشنبه

راهبرد جدید اوباما در سوریه اصلاح یا تشدید اشتباهات گذشته؟

در بررسی تحولات اخیر سوریه چند نکته جلب توجه می‌کند: نخست ارائه طرح جدید استفان دی میستورا نماینده جدید سازمان ملل در امور سوریه و دوم طرح لزوم بازنگری در راهبرد دولت اوباما درخصوص چگونگی اولویت بندی بین مقابله با داعش و دولت سوریه و سوم درخواست مجدد سوریه از روسیه برای تحویل سامانه موشک های اس 300 به این کشور است که در زیر درباره کم و کیف این تحولات به اختصار بحث می‌شود.

 

1393/8/28 چهارشنبه

خاورمیانه جدید

درنهایت تحولات خاورمیانه به کجا منتهی خواهد شد یا بهتر بگوییم نظم نوینی که انتظار می‌رود در خاورمیانه جایگزین نظم کنونی شود چه مشخصاتی خواهد داشت؟

 

1393/8/26 دوشنبه

تأثیر انتخابات آمریکا بر مذاکرات هسته‌ای

برگزاری انتخابات در کشورهایی که دارای نظام انتخاباتی هستند، فرصتی برای مردم است تا با تطبیق خواسته‌های‌شان با آنچه که نامزدهای حاضر در صحنه رقابت بیان می‌کنند، فرد و یا افراد نزدیک به دیدگاه‌های‌شان را برای حضور در قدرت انتخاب کنند.

 

1393/8/26 دوشنبه

روسیه بار دیگر غرب را شکست داد

از زمان شروع منازعه سیاسی در اوکراین که تحت تاثیر منازعات غرب و روسیه آغاز گردید و منجر به جنگ داخلی در این کشور شد، دخالت ها و حضور تمام قد دو طرف غرب و روسیه در این منازعه نقشی اساسی داشته است.

 

1393/8/26 دوشنبه

اگر دولت اوباما اختیار ندارد، نمایندگان کنگره برای مذاکره بیایند

پروژه ای سیاسی-رسانه ای که نظام حاکم بر آمریکا قبل از انتخابات چهارم نوامبر کنگره آغاز کرد و مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 را به این انتخابات گره زد، امروز اهداف غایی خود را نمایان ساخته و آمریکایی ها ظاهرا قصد دارند ایده عدم ارائه امتیاز ملموس به ایران در قبال دریافت امتیازات عینی را با این ترفند عملی سازند.

 

1393/8/21 چهارشنبه

جانشینان احتمالی خلیفۀ داعش

سایت «سی ان ان» با اشاره به انتشار اخبار درباره هدف گرفتن سرکرده گروهک داعش در روزهای اخیر، به بررسی سناریوهای احتمالی برای سرکردگی این گروهک تروریستی در صورت حذف البغدادی پرداخته و اظهار می دارد که شورای این گروهک نیز اختیارات فراوانی از جمله برکناری بغدادی را داراست.

 

1393/8/21 چهارشنبه

رئیس جدید سازمان صدا و سیما کیست؟

محمد سرافراز مدیر شبکه‌های پرس تی‌وی، هیسپان تی‌وی، معاونت برون‌مرزی صدا و سیما و عضو شورای عالی فضای مجازی است.

 

1393/8/20 سه شنبه

بررسی ابعاد پیروزی جمهوریخواه در انتخابات کنگره آمریکا

نتایج انتخابات کنگره و فرمانداری های آمریکا اعلام شد و بر این اساس جمهوریخواهان توانستند بزرگترین پیروزی خود را از زمان جنگ جهانی دوم به بعد به دست بیاورند.

 

1393/8/19 دوشنبه

هبوط سعودی ها از بهشت عدن

به دنبال تحولات بیداری اسلامی که از سال 2010 غرب آسیا و شمال آفریقا را در برگرفت در یمن نیز این حرکت در اواسط ژانویه 2011 با اعتراضاتی در شهرهای شمال و جنوبی این کشور آغاز شد.

 

1393/8/19 دوشنبه

دموکراسی آمریکایی؛ از «دیگ مذاب» فرهنگی تا مشارکت پایین انتخاباتی

سرانجام نتایج انتخابات میان‌دوره‌ای در ایالات متحده روشن شد و حزب حاکم بازی را به رقیب همیشگیش باخت. این اتفاقی است که بارها در تاریخ آمریکا تکرار شده و خواهد شد. حزب جمهوری‌خواه می‌رود و دموکرات‌ها جای آن را می‌گیرند و چندی بعد دقیقا عکس این ماجرا رخ می‌دهد.

 

1393/8/19 دوشنبه

نفوذ بیشتر عربستان در افغانستان به منظور تحدید ایران

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در جریان سفری 3 روزه به عربستان ضمن ادای عمره مفرده، با مقامات بلندپایه این کشور از جمله ولیعهد، وزیر خارجه و رئیس امنیت ملی عربستان دیدار و گفت و گو کرد.

 
بيشتر
مجله سیاسی-راهبردی بصائر
بيشتر
نگاه روز
بيشتر
پیوندها
مسابقه پیامکی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Ajguest)


Powered By Sigma ITID.