تحولات راهبردی منطقه
بيشتر
دریچه سیاسی
بيشتر
کاریکاتور
بيشتر
عکس
بيشتر
مطالب برگزیده

1393/9/29 شنبه

بررسی دلایل بریتانیا برای افزایش حضور نظامی‌اش در خلیج فارس

فیلیپ هاموند ، وزیر امور خارجه بریتانیا، در 6 دسامبر (15 آذر) و در دهمین کنفرانس بین‌المللی امنیتی منامه خبر داد که کشورش قصد دارد پس از 45 سال، بار دیگر پایگاهی دائمی در بحرین برپا کند.

 

1393/9/29 شنبه

بازی عربستان در اوپک

نشست 166 اوپک درحالی به پایان رسید که در فضای مناسبات بین‌المللی نتایج این نشست چندان به کام برخی کارگزاران عرصه تولید و مصرف انرژی خوش نیامد. جمهوری اسلامی ایران نیز به‌عنوان یکی از مهم ‌ترین اعضای اوپک در چالش میان بازی قدرت عربستان سعودی و سهم اندک تولید روزانه یک میلیون بشکه‌اش در صف ناراضیان این نشست قرار گرفت.

 

1393/9/29 شنبه

دو فاکتوی محور عربی- غربی علیه ایران

این روزها تلاطم قیمت به دغدغه اصلی برای اقتصاد ایران تبدیل شده است و بسیاری سال آینده را سالی سخت برای اقتصاد ایران پیش‌بینی می‌کنند.

 

1393/9/29 شنبه

ارائه قطعنامه پایان اشغالگری اسرائیل به شورای امنیت

تشکیلات خودگردان فلسطین اعلام کرده است پس از نشست روز سه‌شنبه وزرای خارجه عرب و جان کری وزیر خارجه آمریکا ، پیشنویس قطعنامه فلسطینی- عربی را برای پایان اشغالگری رژیم اسرائیل در فلسطین ، به شورای امنیت ارائه می‌کند.

 

1393/9/29 شنبه

کلاهبرداری که به بهانه «پناهندگی سیاسی» تحویل ایران نشد

پدیده «هارون مونس» در استرالیا یک استثنا نیست که با پایان گروگان گیری 16 ساعته و مرگ وی پایان یافته باشد؛ قاعده نخ نمایی است که در رفتار دولت های غربی به یک روال تبدیل شده و در ذهن هوشمند و غیرمنفعل افکار عمومی، تاثیر دلخواه را بر جا نمی گذارد.

 

1393/9/29 شنبه

بازتاب منفی دستگیری شماری از روزنامه نگاران در ترکیه

دستگیری شماری از روزنامه نگاران در ترکیه، هنوز در صدر اخبار این کشور قرار دارد.

 

1393/9/29 شنبه

آمریکا و انگلیس و گسترش عملیات علیه داعش

کنگره آمریکا به دولت این کشور اجازه داد تا عملیات نظامی علیه داعش را به مدت سه سال در خارج از خاک آمریکا پیگیری کند.کنگره در عین حال محدودیت‌هایی را برای مسئولان کاخ سفید در استفاده از نیروی نظامی وضع کرد.

 

1393/9/27 پنجشنبه

همدستی عربستان با آمریکا برای فشار بر ایران

ادامه کاهش قیمت‌های جهانی نفت و شکست مرز روانی 60 دلار در بازار نیویورک، نگرانی‌ها در مورد آینده بازار و اقتصاد کشورهای تولید کننده نفت را افزایش داده است.

 

1393/9/27 پنجشنبه

درس‌ها و اندرزهای تحولات مصر

در هفته‌های گذشته دادگاه مصر حسنی مبارک را از اتهامات وارده تبرئه کرد. اقدامی که واکنش مردم مصر و سایر ناظران بیرونی را در پی داشت. ماجرای مصر ماجرای غم‌ انگیز کشوری است که به دلیل عدم توجه و تحلیل درست سیاسیون و انقلابیون از اتفاقات داخلی و منطقه‌ای، روند انقلاب و بیداری اسلامی در آن منحرف و تبدیل به نزاع داخلی شد.

 

1393/9/27 پنجشنبه

تشدید بحران سیاسی در یمن

بار دیگر بحران سیاسی در یمن افزایش یافته است.یمن از یک سو شاهد افزایش تنش سیاسی میان انصارالله و منصور هادی و از سوی دیگر تعویق جلسه رای اعتماد به کابینه است.

 

1393/9/27 پنجشنبه

شورای همکاری خلیج فارس و رؤیای ناتوی عربی

آخر هفته قبل، سی و پنجمین نشست سران شورای همکاری خلیج فارس در حالی در دوحه قطر برگزار شد که سران 3 کشور عربستان، امارات و عمان در این اجلاس شرکت نداشتند. گفته می شود این موضوع به همراه اختلافات اعضاء با دوحه و بحث تروریسم از موضوعاتی بود که اجلاس سی و پنجم را با حاشیه سازی هایی روبه رو کرد.

 

1393/9/27 پنجشنبه

پایگاه دریایی انگلیس در خلیج فارس و تاثیر آن بر امنیت منطقه‌ای ایران

چهاردهم آذرماه در نشست امنیتی منامه در بحرین وزیران خارجه انگلیس و بحرین از طرح ایجاد پایگاه دریایی انگلیس در خلیج فارس پرده برداشتند.

 

1393/9/27 پنجشنبه

دردسرهای تازه اردوغان در نوعثمانی گری

یکی از نظریاتی که اخیراً در غرب مطرح شده و به نقد تفکر رایج در این جوامع می‌پردازد، نظریه سازه‌انگاری است که عدم توجه نظریات غربی به ارزش‌ها و معانی و مبانی انسانی و از همه مهم‌تر «هویت» را در ساختار نظریه‌پردازی و نحوه زندگی مورد چالش قرار می‌دهد.

 

1393/9/26 چهارشنبه

مانور قدرت نرم شیعه در روز اربعین

راهپیمایی باشکوه اربعین حسینی در کشور عراق که همراه با سکوت خبری امپراطوری رسانه ای دنیای استکبار و وابستگان آن همراه بود، در پیوند با شرایط و زمینه های انجام آن مانور، قدرت نرم شیعه به حساب می آید که می تواند دشمنان و مخالفان آن را به تفکر جدی وا دارد.

 
بيشتر
مجله سیاسی-راهبردی بصائر
بيشتر
نگاه روز
بيشتر
پاور پوینت
بيشتر
پیوندها
مسابقه پیامکی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (Ajguest)


Powered By Sigma ITID.