دریچه سیاسی
بيشتر
ویژه های سیاسی
1

2
دوقطبی واقعی

آمریکا
روایتی تصوصری از 69 ظلم یک جنایکتکار بزرگ در جهان

فايلها
روايتي تصويري از.docx 11.36 MB

گروهک تکفیری داعش پیشینه و عملکرد
بيشتر
گزارش تصویری
بيشتر
مسابقه پیامکی
مطالب برگزیده

1396/11/30 دوشنبه

نشریه نگاه روز شماره:1767 تاریخ96/11/30

جهت دریافت نشریه نگاه روز کلیک بفرمائید.

 

1396/11/29 يكشنبه

راهبرد جدید هسته ای ایالات متحده و چشم‌انداز امنیت جهانی (مرتضی شکری)

سند راهبرد جدید هسته ای آمریکا که از سوی پنتاگون منتشر شده است، جهانی تاریک و پر از تهدید را تصور می کند که در آن دشمنان بالقوه ایالات متحده مانند چین، کره شمالی و روسیه به سرعت در حال افزایش توانایی های هسته ای خود هستند و در این زمینه در حال پیشی گرفتن از ایالات متحده هستند.

 

1396/11/29 يكشنبه

اهداف و ابعاد سفر دکتر روحانی به هند

روز 15 فوریه (26 بهمن‌ماه) دکتر روحانی رئیس جمهور ایران همراه با هیئتی بلندپایه به هند سفر کرده است. آنچه بیشتر از هر چیز در خصوص این سفر اهمیت دارد، زمان‌بندی آن می‌باشد که دولت هند برای این سفر انتخاب کرده است. این دیدار در مقطعی اتفاق می‌افتد که آمریکا نهایت تلاش خود برای فشار آوردن بر ایران را به کار بسته است. لذا بدون تردید، دعوت نخست‌وزیر «نارندرا مودی» از روحانی، نشان‌دهنده نوعی بی‌اعتنای به سیاست‌های اخیر کاخ سفید در خصوص ایران است.

 

1396/11/29 يكشنبه

نشریه نگاه روز شماره:1766 تاریخ96/11/29

جهت دریافت نشریه نگاه روز کلیک بفرمائید.

 

1396/11/29 يكشنبه

علل تهدیدات دائمی رژیم صهیونیستی علیه ایران (خلیل قلخانباز)

گرچه پیروزی انقلاب اسلامی ایران از یک‌سو، و عدم مشروعیت، جنایات مداوم و تروریسم سازمان یافته از سوی رژیم صهیونیستی و سرکوب مسلمانان فلسطین از سوی دیگر باعث شده که تهران و تل‏آویو در طول قریب به چهار دهه گذشته روابط بسیار خصمانه‌ای با یکدیگر داشته باشند، اما تهدیدات مقامات این رژیم خصوصاً پس از شکت داعش در عراق و سوریه و در هفته‏ها و ماه‏های اخیر علیه ایران بسیار افزایش یافته است، به‌گونه‌ای که به‌عنوان مثال بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر این رژیم اخیراً ایران را تهدید کرده و اظهار داشته که اگر روند تقویت ایران در سوریه متوقف نشود، ما جلوی این کشور (ایران) را در سوریه می‌گیریم.این نوشتار در پی پاسخ به این سؤال است که چرا مقامات این رژیم پس از سقوط داعش ایران را دائماً تهدید می‌کنند؟

 

1396/11/29 يكشنبه

شکستی دوباره برای نتانیاهو (مسعود پورعلی)

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی 9 بهمن 1396 برای چهارمین بار طی سه سال اخیر به روسیه سفر کرد. از جمله اهداف مهم وی از این سفر همانند سفرهای گذشته، متقاعد کردن «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه علیه جمهوری اسلامی ایران و نفوذ ایران در سوریه بود، اما این سفر نیز با شکست روبه رو شد. وی در دیدار با رئیس جمهور روسیه به سه موضوعی که موجب نگرانی و دغدغه رژیم صهیونیستی شده اشاره و ابراز امیدواری کرد که روسیه در از بین بردن این نگرانی ها مشارکت داشته باشد.

 

1396/11/28 شنبه

شکست تابوی قدرت هوایی رژیم صهیونیستی (خداداد فلاح)

سحرگاه شنبه 21 بهمن، یک فروند جنگنده «اف-16» رژیم صهیونیستی که حریم هوایی سوریه را نقض کرده بود، توسط پدافند هوایی سوریه مورد هدف قرار گرفت و سقوط کرد.

 

1396/11/28 شنبه

سقوط جنگنده رژیم صهیونیستی در سوریه (مهدی رحمتی)

پدافند هوایی ارتش سوریه، روز شنبه 21 بهمن ماه با شلیک 25 موشک به سمت جنگنده F16 متعلق به رژیم صهیونیستی، در منطقه «الجلیل» در نزدیکی مرزهای جولان اشغالی، باعث سقوط این جنگنده متجاوز شد. دقایقی بعد از این اقدام، خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» از زبان وزیر دفاع این کشور اعلام کرد که پدافند ارتش با هر گونه تجاوزگری رژیم صهیونیستی قاطعانه برخورد خواهد کرد.

 

1396/11/28 شنبه

پیامدها و واکنش‏ها به سرنگونی جنگنده اف-16 رژیم صهیونیستی (سیدرضی عمادی)

جنگنده اف-16 رژیم صهیونیستی روز 21 بهمن ماه توسط پدافند هوایی ارتش سوریه سرنگون شد. این اتفاق به حدی مهم بود که تحلیلگران آنرا تغییر معادله بازی در غرب آسیا تعبیر کردند. در این نوشتار، پیامدها و واکنش‏ها به سرنگونی جنگنده اف-16 بررسی می‏شود.

 

1396/11/28 شنبه

چهل و هشتمین نشست سالیانه مجمع جهانی اقتصاد (عباس نوری)

برای نزدیک به 5 دهه، شهر کوچک داووس در شرق سوئیس هر ساله در‌ماه ژانویه میزبان نخبگان جهان است تا سمت و سوی جامعه، اقتصاد، سیاست و امنیت جهانی را مرور کنند. از صاحبان صنایع بزرگ جهان گرفته تا چهره‌های سیاسی، وزرای کشورها، دانشگاهیان و کارآفرینان معروف و حتی چهره‌های مشهور سینما و مد هر ساله در نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس گرد هم می‌آیند.

 

1396/11/28 شنبه

عربستان در سراشیبی ضعف و بی‌ثباتی (سیدحمید سیدجعفری)

از زمان روی‌کار آمدن ملک سلمان در عربستان و سپس ولیعهدی فرزندش بن‌سلمان این کشور روندی را در پیش گرفته که به تعبیر مرکز مطالعات امنیت داخلی دانشگاه تل‏آویو «امان» نظام حاکم سعودی را به سوی زوال و سقوط پیش می‌برد. در این رابطه جان‌بولتون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل می‌گوید: شرایط فعلی عربستان بسیار شبیه وضعیت رژیم پهلوی و شاه ایران قبل از انقلاب اسلامی است.

 

1396/11/28 شنبه

استراتژی ایران در قبال اتحادیه اروپا (سرهنگ بیوک)

امروزه برآورد راهبردی اتحادیه اروپا در نظام بین‌الملل نشان می‌دهد که این اتحادیه به واسطه چالش‌های متعددی که پیش‌روی آن قرار گرفته تا حدود زیادی از قدرت تعیین‌کنندگی یک طرفه سابق در روابط خود با سایر بازیگران دور شده است. بحران اوکراین، چالش پناهجویان، تروریسم، برگزیت، بحران‌های مالی کشورهای ضعیف در اروپا، پیروزی احزاب راست‌گرای افراطی در انتخابات مختلف و... مجموعه این چالش‌ها اروپایی به مراتب ضعیف‌تر از قبل را پیش‌روی ایران قرار داده است.

 

1396/11/28 شنبه

«تهدیدهای جهانی» ایالات متحده در برآورد جامعه اطلاعاتی این کشور (با تمرکز بر ج.ا.ایران) رحمان نجفی سیار

گزارش سالانه جامعه اطلاعاتی ایالات متحده از «تهدیدهای جهانیِ» این کشور در 13 فوریه 2018 (24 بهمن 96) منتشر شد. در این گزارش، مهم‏ترین تهدید آمریکا در سال آتی میلادی (2019)، «افزایش رقابت میان قدرت‏های بزرگ و رقیب آمریکا» عنوان شده که بعد از پایان دوران جنگ سرد، به بیش‏ترین حد خود رسیده است.

 

1396/11/25 چهارشنبه

دیرینه‎شناسی روابط امارات متحده عربی و رژیم صهیونیستی؛ از تخاصم تا هم‌پیمانی

طی ماه‌های اخیر با افشای پرده‌های جدید از روابط پشت پرده و پنهانی رژیم صهیونیستی و دولت‌های عربی از سوی رسانه‌ها، به نظر می‌رسد که این دو دشمن سابق به صورت گام به گام به سوی عادی‌سازی روابط در حال حرکت هستند. در همین راستا، اخیراً روزنامه صهیونیستی «معاریو» در گزارشی اعلام کرد که در سایه قراردادهای تسلیحاتی میان رژیم صهیونیستی و ابوظبی، روابط دو طرف مستحکم‌تر شده و حتی به نظام مصر و نیروهای هم‌پیمان خلیفه حفتر در لیبی رسیده است.

 

1396/11/25 چهارشنبه

نشریه نگاه روز شماره:1765 تاریخ96/11/25

جهت دریافت نشریه نگاه روز کلیک بفرمائید.

 
بيشتر
مجله سیاسی-راهبردی بصائر
بيشتر
پاور پوینت
بيشتر
بیانات رهبری
تحولات راهبردی منطقه
بيشتر
پیوندها