مطالب برگزیده

1397/4/9 شنبه

رژیم صهیونیستی و خروج آمریکا از شورای حقوق بشر( دکتر مرتضی حلال‏خور )

خروج آمریکا از شورای حقوق بشر برای افرادی که سیاست خارجی ترامپ را رصد می‌کنند امری غیرقابل‌پیش‌بینی نبوده است.

 

چراکه اولاً استفاده از ابزار دیپلماسی آخرین مبحث ترامپ در معرفی اصول سیاست خارجی خود در پایگاه اطلاع‌رسانی کاخ سفید بوده است. این مسئله نشان‌دهنده جایگاه و اهمیت این ابزار در سیاست خارجی ترامپ است. لذا حقوق بین‌الملل به صورت کلی و حقوق بشر به صورت خاص نیز به عنوان بخشی از تلاش‌های دیپلماتیک بین‌الملل از جایگاه بسیار ضعیفی برخوردار هستند. دوماً تیم ترامپ همانند همه روسای جمهور گذشته تعهد ناگسستنی خود با رژیم صهیونیستی را بیان داشته است ولی شیوه اعمال این تعهد با رویکرد سخت‎افزارانه و دفعی بیشتر همراه بوده است.
1- بنابراین اولین دلیل خروج آمریکا از این شورا شیوه اعمال سیاست خارجی ترامپ است. ترامپ حفاظت و حمایت از رژیم صهیونیستی را یکی از اولین و بالاترین اولویت‌های منافع ملی آمریکا تلقی می‌کند. بنابراین؛ ترامپ با منطق خروج از پیمان‌ها و معاهدات بین‌المللی که به زیان منافع ملی آمریکا هستند، همان‌گونه که از پیمان‌هایی نظیر ترانس پاسیفیک، توافق پاریس، برجام، یونسکو خارج شد؛ شورای حقوق بشر سازمان ملل را نیز ترک کرد تا از رژیم صهیونیستی به عنوان یکی از اساسی‌ترین ارکان منافع ملی این کشور نیز حفاظت کرده باشد. انگیزه واقعی مقامات آمریکا در این رابطه پنهان‎نشدنی است و در این خصوص نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد بیان داشته است که این شورا در سال جاری میلادی 5 قطعنامه علیه اسرائیل تصویب کرده و این مسئله نشان‌دهنده خصومت پایان‌ناپذیر این شورا با اسرائیل است.
2-دومین مسئله عامل انسانی و نفوذ صهیونیست‎ها در کارگزاران سیاست خارجی ترامپ است. علاوه بر ترامپ، تیم امنیت ملی و سیاست خارجی ترامپ نیز از نزدیک‌ترین افراد به رژیم صهیونیستی و به‎صورت یکدست تشکیل شده‌اند. بولتون، نیکی هیلی، پمپئو و مهم‌تر از همه جرالد کوشنر همه از افرادی هستند که در موضع‌گیری‌های خود بالاترین التزام را به منافع رژیم صهیونیستی عنوان کرده‌اند. برای مثال، رابطه کوشنر و نتانیاهو تا حدی است که نتانیاهو در مسافرت به آمریکا و اقامت در خانه پدر جرالد کوشنر زمانی که کوشنر نوجوان بوده است برای استراحت از اتاق او استفاده کرده است. این درجه از همسویی در سطح کارگزان سیاست خارجی آمریکا با رژیم صهیونیستی تاکنون سابقه نداشته است. لذا خروج آمریکا از شورای حقوق بشر تنها واکنش غیرقابل پیش‌بینی‌ای نبوده بلکه کاملاً قابل‌درک و پیش‌بینی بوده است.
3- ترامپ تاجر است و کشورداری را نیز به‌مثابه تجارتی بزرگ می‌بیند. لذا هدف ترامپ از اقدامات سیاست خارجی بیشتر جهت‌گیری اقتصادی و جذب امتیازات و فرصت‌های اقتصادی دارد تا حل مسائل بین‌المللی. زمانی که به وزن اقتصادی یهودیان طرفداران رژیم صهیونیستی در آمریکا دقت می‌کنیم انگیزه‌های تجاری و اقتصادی ترامپ نیز می‌تواند به عنوان یکی از دلایل عمده خروج آمریکا از شورای حقوق بشر مطرح شود.  
به هرحال، رویه ترامپ در پشت پا زدن به پیمانهای بین‌المللی به‎خاطر رژیم صهیونیستی تاکنون بی‌سابقه نبوده و خروج آمریکا از یونسکو (نهاد علمی-فرهنگی سازمان ملل) نیز با این هدف و انگیزه کاسب‎کارانه ترامپ در نظام بین‏الملل صورت گرفته است. 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر