مطالب برگزیده

1397/4/16 شنبه

هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی (مهدی رحمتی)

بر اساس اسناد تاریخی، اوج سیاست‏های خصمانه ایالات متحده آمریکا علیه مردم ایران در تیرماه صورت گرفته است؛ به نحوی که در هفته دوم تا اواسط تیرماه، جنایت‏های مختلفی از جمله سوء قصد به جان مقام معظم رهبری (6 تیر 1360)، فاجعه هفتم تیر (1360)، شهادت آیت ا... صدوقی (11 تیر 1361)، حمله شیمیایی به سردشت (8 تیر 1366)، فاجعه حمله به هواپیمای مسافربری (12 تیر 1367) و ... از سوی آمریکا یا متحدان آن علیه مردم کشورمان رخ داده است.

 

بر اساس این جنایت‏های ضد بشری صورت گرفته در تیرماه، مقام معظم رهبری هفته دوم تیرماه را هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی نامیدند.
ایالات متحده آمریکا در ادوار مختلف دیدگاهی ابزاری نسبت به حقوق بشر داشته است؛ اما این کشور پس از فروپاشی شوروی سابق و پایان جنگ سرد و برای توجیه سیاست‏های خصمانه خود در منطقه و با بهانه تأمین امنیت ملی، این دیدگاه خود را تشدید کرد. امروزه ایالات متحده که خود یکی از ناقضان بزرگ حقوق بشر است، بسیاری از کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران را به نقض این حقوق متهم می‏کند تا جایی که در گزارش 2017 از روسیه، چین، سوریه و ایران به عنوان «بدترین ناقضان حقوق بشر» یاد می‏کند.
ادعای ایالات متحده در حالی طرح می‏شود که شرایط حاکم بر آمریکا در عرصه داخل و خارج گویای نقض حقوق بشر در ابعاد گسترده از سوی این کشور است. در عرصه داخلی شواهد گوناگونی وجود دارد که حاکی از نقض گسترده حقوق بشر در مدعی این حقوق است. از جمله موارد نقض حقوق بشر در جامعه داخلی آمریکا می‏توان به موارد زیر اشاره کرد: سرکوب خونین قیام و تظاهرات کارگران در ایالت شیکاگو درسال 1886میلادی، کشتار 300 نفر از سرخپوستان در ایالت داکوتای جنوبی در سال 1890میلادی، سرکوب مجدد اعتصاب کارگران راه آهن در ایالت شیکاگو در سال 1992میلادی، سرکوب شورش سرخپوستان کریک در ایالت اوکلاهاما درسال1901میلادی، حمله به معدنچیان در ایالت ویرجینیای غربی درسال 1920میلادی، سرکوب حزب پلنگان سیاه از سال 1980-1966میلادی و بسیاری از جنایات و کشتارهای دیگر در بخش‏های مختلف آمریکا. موارد نقض حقوق بشر توسط آمریکا تنها به جامعه داخلی این کشور ارتباط ندارد، بلکه این کشور سابقه تاریخی در زمینه نقض حقوق بشر حتی در خارج از مرزهای خود دارد. دخالت آمریکا در جنگ جهانی دوم به صورت مستقیم و غیرمستقیم به مرگ حدود 2 میلیون انسان بی‏گناه منجر شد. حملات اتمی مدعی حقوق بشر به هیروشیما و ناکازاکی منجر به مرگ 220 هزار نفر شد. از جمله سایر موارد نقض حقوق بشر توسط آمریکا می‏توان به موارد زیر اشاره کرد: کشتار داخائو و شینونه - کشتن اسرای جنگی آلمانی بدون محاکمه-، کشتار بیسکاری –کشتار اسرای جنگی ایتالیایی-، مداخله در جنگ دو کره، کشتار و قتل عام در ویتنام، دخالت در امور داخلی کشورها و تلاش برای براندازی نظام‏های غیرهمسو، اشغال پاناما، اشغال افغانستان، تجاوز به عراق که در زمان این تجاوز بیش از یک میلیون نفر از مردم عراق کشته یا مجروح شدند، رسوایی در زندان گوانتانامو، حمله به سکوهای نفتی ایران، حمایت از گروهک تروریستی منافقین که بیش از 17000 از شهروندان بی‏دفاع و مظلوم کشورمان را به شهادت رساندند، اقدام نظامی علیه کشورمان در طبس، حمله به هواپیمای مسافربری ایران در 12 تیرماه 1367 توسط ناو جنگی وینسنس که به شهادت 295 شهروند کشورمان منجر شد، حمایت از گروه‏های تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره، حمله به مردم یمن، خروج از شورای حقوق بشر سازمان ملل به منظور حمایت از اقدامات رژیم صهیونیستی و ... .
از مجموع اقدامات و عملکرد آمریکا می‏توان اینگونه استنباط کرد که مفهوم حقوق بشر از نظر این کشور نه مفهومی جهانی و کلی و مرتبط با کرامت انسانی، بلکه حقوق بشر از نظر آمریکا راهبردی برای برتری نژاد سفید در حوزه داخلی و سرکوب جنبش‏های مخالف در کنار نگاه ابزاری و نه عزتمدارانه به انسان است. در عرصه خارجی نیز حقوق بشر آمریکایی به اهرمی برای فشار بر کشورهای مخالف تبدیل شده است به نحوی که آمریکا با این اهرم، به انتقاد از سیاست کشورهای مخالف پرداخته و با تبلیغات گشترده سعی در القای تضعیف کشورهای هدف دارد.


 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر