مجله بصائر
بيشتر
دریچه سیاسی
بيشتر

تحلیل مسئولین شعب
1

2
دوقطبی واقعی


مطالب برگزیده

1397/7/17 سه‌شنبه

ابعاد و اهداف ایده تشکیل ناتو عربی(حبیب اله حسینی)

وزرای خارجه هشت کشور عربی عربستان، امارات متحده عربی، قطر، یمن، بحرین، کویت، عمان، مصر و اردن در روز جمعه 28 سپتامبر با حضور وزیر امور خارجه امریکا نشستی را در نیویورک تحت عنوان اتحاد راهبردی خاورمیانه برگزار نمودند که درواقع پیشبرد پروژه تأسیس ناتوی عربی قلمداد گردیده است.

 

1397/6/27 سه‌شنبه

انتخابات آمریکا در نوامبر 2018 جلال ترکاشوند (دکترای روابط بین‏الملل)

انتخابات ریاست جمهوری و میان‌دوره‌ای کنگره در ایالات‌متحده، همواره با حساسیت خاصی از سوی دیگر کنشگران نظام بین‌الملل پیگیری شده، چرا که نتایج آن می‌تواند تأثیرهای خاصی بر موضع‌گیری‌های رئیس جمهور در دیپلماسی خارجی داشته و تا پایان دوره ریاست جمهوری با ترامپ خواهد ماند.

 

1397/6/25 يكشنبه

دیپلماسی خارجی کنونی آمریکا ( جهت‎گیری دوگانه,جلال ترکاشوند)

در بررسی سیاست خارجی آمریکا همواره دو روش وجود دارد. یکی تصمیم‌گیرندگان و نگرش آنها و دیگری ساختار که فراتر از افراد است. ساختار شامل ساختار نظام بین‌الملل، مراکز قدرت در آمریکا مثلاً لابی‌های قدرت، وال‌استریت، رسانه‌ها و نخبگان. لذا به نظر می‌رسد در دیپلماسی خارجی ایالات‌متحده، ساختار مهم‌تر از کارگزاران است و سیاست‎گزاران ملزم به رعایت مؤلفه‌های تأثیرگذار در سمت‌وسوی سیاست خارجی می‌باشند. امروز در دولت آقای ترامپ، تصمیمات متمرکز در عرصه سیاست خارجی یکپارچه و همگن نبوده و می‌توان گفت این موضوع از دو نگرش در سیاست خارجی آمریکا ناشی می‌شود:

 

1397/6/19 دوشنبه

نشست سوریه در تهران؛ اهداف و نتایج

در 17 شهریور 1397 در تهران سه کشور ایران، ترکیه و روسیه گرد هم آمدند و علت اساسی این اجلاس نیز تعیین شرایط آینده استان ادلب سوریه و نحوه آزادسازی آن بود.

 

1397/6/19 دوشنبه

رمزگشایی از توطئه‌ بزرگ در بصره

اعتراضات شهروندان بصره در مقام دومین شهر بزرگ عراق و مهم‌ترین استان این کشور از نظر منابع زیرزمینی، در 7 سپتامبر 2018 (16 شهریور 1397) با رخدادی عجیب و غیرطبیعی همراه شد که در قالب آن کنسول‌گری ایران در این شهر به آتش کشیده شد.

 

1397/6/18 يكشنبه

بازی شطرنج قدرت‌ها در نبرد بزرگ ادلب(دکتر مرتضی شکری)

منطقه ادلب سوریه در آستانه تبدیل‌شدن به میدان نبرد نهایی جنگ با تروریست‌ها است. ده‌ها هزار نيروی تروریستی و جهادي در ماه‌های اخیر پس از عقب‌نشینی از جبهه‌های نبرد به این منطقه پناه برده‌اند.

 

1397/6/17 شنبه

کار گروه ویژه برای ایران؛ نگاه سابق، بیان جدید(دکتر مرداد حلال خور)

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در 25 مرداد سال 1397 «برایان هوک» را به سمت رئیس گارگروه اقدام ایران منصوب و او را مسئول گزارش دهی مستقیم به وزیر خارجه در امور مربوط به ایران کرد.

 

1397/6/17 شنبه

نکات و ملاحظاتی در خصوص کمک ۱۸ میلیون یورویی اتحادیه‌ اروپا به ایران (دکتر رحمان نجفی سیار)

اتحادیه اروپا طی بیانیه‎ای اعلام کرد: اولین بسته حمایتی کمیسیون اروپا برای حمایت از توسعه اجتماعی و اقتصادی ایران به ارزش ۱۸ میلیون یورو شامل ۸ میلیون یورو برای کمک به بخش خصوصی، به تصویب رسید.

 
بيشتر
يكشنبه 29 مهر 1397  
بیانات رهبری
گاهنامه تبیان
گاهنامه نامه تبیان2
جهت دریافت گاهنامه تبیان1 فایل زیر را کلیک بفرمائید.
بيشتر
پاور پوینت
بيشتر