مطالب برگزیده
 

 (تحلیل و تحولات هفته 12 تا 17مردادماه)
تحریم وزیر خارجه ایران؛ تلاش برای تضعیف قدرت نرم جمهوری اسلامی
تصمیم دولت آمریکا به اعمال تحریم‌های جدید علیه شخصیت‌های بلندپایه جمهوری اسلامی ایران (از رهبر معظم انقلاب تا وزیر امور خارجه)، در چارچوب راهبرد فشار حداکثری و باهدف تضعیف مؤلفه‌های قدرت ملی کشورمان در ابعاد سخت و نرم انجام می‎گیرد. ایالات‌متحده تاکنون با اعمال تحریم‏های نظامی و اقتصادی علیه ایران نتوانست به اهداف خود درزمینه تضعیف قدرت سخت ایران دست یابد، هم‌اکنون نیز با تحریم علیه وزیر خارجه ایران به‏عنوان سکان‌دار دستگاه دیپلماسی ایران به دنبال تضعیف قدرت نرم ایران است.
در چارچوب، تحریم وزیر خارجه کشورمان چند نکته ضروری است:
1-    دیپلماسی به‎عنوان یکی از عناصر قدرت ملی کشورها، همواره یکی از مؤلفه‌های ثابت قدرت تلقی می‌شود. درواقع، دیپلماسی علاوه بر اینکه هنر به‌کارگیری مسالمت‏آمیز قدرت است، خودش فی‌نفسه یکی از عناصر مهم قدرت ملی به شمار می‌آید و وزیر خارجه هم نماد این عنصر قدرت و دیپلماسی است. به لحاظ عرف دیپلماسی، فارغ از اینکه چه کسی وزیر امور خارجه باشد، جایگاه او نماد قدرت دیپلماسی کشور است و ازاین‌رو تحریم ایشان، تحریم قدرت نرم و دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ارزیابی می‌شود.
2-    دیپلماسی ایران در سال‌های گذشته و در دوره مسئولیت آقای ظریف یکی از نقاط قوت و قدرت کشورمان به شمار می‌آمده است؛ درواقع، علاوه بر جایگاه رسمی وزیر امور خارجه، شأن و شخصیت ویژه آقای ظریف به مضاعف شدن توانمندی این وجه از عنصر قدرت ملی جمهوری اسلامی ایران انجامیده و به‌طور ویژه موردتوجه قرارگرفته است. این تحریم آمریکا نشان می‌دهد که مقامات آمریکایی از موفقیت دیپلماسی ایران به‎خصوص کارکرد شخص آقای ظریف در روابط بین‌الملل ناراضی هستند و در مقابل دیپلماسی ایران شکست‌خورده‌اند، بنابراین درصدد تحریم این عنصر قدرت ایران برآمده‌اند.
3-    یکی دیگر از دلایل مهم تحریم وزیر خارجه ایران، موضع انقلابی و سرسخت ایشان همگام با سایر نهادهای نظامی - انقلابی ایران در دفاع از منافع جمهوری اسلامی و مقابله با زیاده‎خواهی‎های آمریکا بوده است. این موضوع در بیانات سردار سلیمانی در دیدارش با دکتر ظریف، برجسته بود. فرمانده سپاه قدس عنوان کردند: «این اقدام آمریکا ثابت کرد که جنابعالی به‌عنوان مسئول سیاست خارجی کشور، تأثیری عمیق بر افکار عمومی و به‌ویژه مردم آمریکا نسبت به جهالت رهبران این کشور دارید.»
4-    فارغ از همه اهداف پیدا و پنهانی که دولت آمریکا از تحریم وزیر امور خارجه ایران دنبال می‌کند، تحریم وزیر خارجه ایران به‌طور مشخص فراتر از تحریم دیپلماسی، تحریم فرآیند صلح و حامیان آن نیز به شمار می‌آید زیرا وزیر خارجه ایران در سال‌های اخیر بیش‌ترین تلاش‌ها را در حوزه دیپلماسی برای برقراری صلح و امنیت در منطقه و جهان داشته است چنان‌که نامزد جایزه صلح نوبل هم شده است؛ بنابراین این بار تحریم ایشان به بیانی تحریم صلح در عرصه بین‌المللی هم ارزیابی می‌شود و می‌تواند به مخدوش شدن بیش‌ازپیش جایگاه بین‌المللی آمریکا منجر شود.
5-    تحریم وزیر خارجه ایران و اعمال محدودیت‎ها علیه مراودات دیپلماتیک وی در دفتر سازمان ملل، ادعای هرگونه مذاکرات دیپلماتیک آمریکایی‏ها با ایران را باطل کرد. تحریم وزیر خارجه ایران، به‌منزله سکان‌دار دستگاه دیپلماسی کشور، هرگونه ادعای مذاکرات دیپلماتیک آمریکایی‏ها با ایران را مخدوش و بی‎اعتبار کرد.
الف. تحلیل خبری اهم رویدادهای آجا در هفته گذشته
1- در راستای انجام خدمت‌رسانی و مردم یاری ارتش و اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در خصوص توجه به مناطق‌ و اقشار کم برخوردار کشور، طرح مردم یاری با محوریت اداره بهداشت، درمان و امداد پزشکی نیروی هوایی ارتش به‌منظور آمادگی جهت شرایط بحرانی در قالب سفیران سلامت 16 به مدت 3 روز در استان مازندران به 2500 نفر از مردم روستاهای منطقه خدمات چشم‌پزشکی، پوست، داخلی، اطفال و... ارائه گردید. لازم به ذکر است که ارتش انقلابی در دوران پس از دفاع مقدس همیشه در انجام خدمات مردم یاری در حوادثی مانند آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، زلزله کرمانشاه و حادثه سیل در مناطق مختلف کشور فراتر مسئولیت و وظایف سازمانی خود حضوری فعال داشته است؛ ما همیشه قدردان محبت‌های خالصانه تک‌تک کارکنان و فرماندهان ولایی و مردمی ارتش جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان سربازانی ولایتمدار و مطیع ولی امر خود؛ هستیم.
2- کارکنان جوان و ورزیده ارتش جمهوری اسلامی ایران باهدف ارزیابی آمادگی جسمانی خود برای مواقع حساس در مأموریت‌های محوله همواره در میادین مسابقات ورزشی حضوری قدرتمند دارند و همواره با کسب عناوین برتر در مسابقات داخلی و بین‌المللی پرچم ایران و ارتش جمهوری اسلامی ‌ایران را با افتخار به اهتزار درمی‌آورند، در آخرین میدان ورزشی مسابقات نظامی بین‌المللی ۲۰۱۹ روسیه در رشته غواصی عمق به میزبانی نیروی دریایی ارتش و همکاری سازمان منطقه آزاد کیش با ۱۶۰ غواص از ۱۰ کشور در جزیره کیش و آب‌های خلیج‌فارس به رقابت پرداختند. این رقابت‌ها با حضور کشورهایی از چهار قاره جهان برگزار و رقابت کردند. تیم نیروی‌دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران قهرمان دوره گذشته این مسابقات؛ توانست با اختلاف زیاد، روسیه پرافتخارترین تیم رقابت‌ها را پشت سر بگذارد و به مقام قهرمانی این دوره از مسابقات دست پیدا کند. لذا ضمن تبریک به این جوانان عزیز و خسته نباشید به آنان؛ برای این عزیزان و فرماندهان محترمشان که حامی و مشوق این عزیزان بوده‌اند صحت و سلامتی آرزو می‌کنیم.
3- دیدارهای چهره به چهره رئیس سازمان عقیدتی سیاسی آجا با کارکنان یگان‌های تابعه آجا همچنان ادامه دارد. رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در جمع کارکنان وظیفه انقلابی و جوانان ولایی منطقه دوم دریایی ولایت در جاسک در خصوص تحریم رهبر معظم انقلاب و وزیر امور خارجه کشورمان گفت: این حماقت نشانه به بن‌بست رسیدن آمریکا در مقابله با نظام اسلامی است. لازم به ذکر است ریاست محترم سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در سال گذشته برای عرض خسته نباشید و خدا قوت در تمامی یگان‌های تابعه آجا حضور یافتند و در نشست‌های صمیمانه با فرماندهان، کارکنان پایور و وظیفه و خانواده‌های شریف کارکنان دیدار کردند.
4- امیر سرتیپ حیدری فرمانده نیروی زمینی ارتش در نهمین جشنواره مالک اشتر نیروی زمینی ارتش گفت: نیروی زمینی با تغییر ماهیت در یگان‌های رزم خود از نیرویی سنتی عبور کرده و تبدیل به یک نیروی واکنش سریع و متحرک شده است. زمانی می‌توان به نیازهای روز پاسخگو شد که اولاً کارآمدی را بالابرده و سپس تحرک نیروی زمینی را افزایش داد. تیپ‌های پیاده و تکاور به تیپ‌های متحرک هجومی و شش تیپ واکنش سریع هم در ساختار نیروی زمینی تعریف‌شده و در ساختار یگان‌های زرهی نیز تغییراتی انجام‌شده تا نیروی زمینی پوست‌اندازی کند. ارتش جمهوری اسلامی ایران با شاخص ولایت‌محوری به‌عنوان یکی از نهادها و سازمان‌های پیشرو در امر خودکفایی در کشور توانسته در حوزه نیازمندی‌های تجهیزاتی و کارآمدی حیطه عملیاتی خود نقش‌آفرینی کند.
5- ارتش انقلابی و ولایی در پی اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا در قرار دادن نام محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در فهرست افراد تحریم شده توسط امریکا؛ بیانیه‌ای صادر کرد؛ در این بیانیه آمده است
تحریم وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان بالاترین مسئول دیپلماسی خارجی کشورمان نشان از ناکامی تحقیرآمیز آمریکا در برابر عظمت و اقتدار ایران اسلامی دارد و از سویی این اقدام بی‌اساس و پوشالین گواهی بر تزلزل پایه‌های سست و بی‌اساس فکری و سیاسی سردمداران آمریکا به‌ویژه رئیس‌جمهور آن کشور است. امروز تناقض در رفتار و گفتار دولتمردان آمریکایی وجود دارد و تحریم وزیر امور خارجه کشورمان نشان داد که آزادی بیان فقط شعاری بیش نیست و مقامات کاخ سفید نگران منطق قوی جمهوری اسلامی ایران هستند.
کشوری که در طول 4 دهه سراسر اقتدار خود توانسته است با اتکاء به خداوند متعال، رهبری دوراندیشانه امام خمینی (ره) و امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و همت و تلاش زنان و مردان خود در عرصه‌های مختلف ازجمله نظامی و سیاسی گام‌های مؤثری بردارد که نتیجه این موفقیت‌ها باعث خشم و عصبانیت دشمنان این مرزوبوم به‌ویژه آمریکای جنایتکار شده است. امروز تیر خلاص ناکامی دشمن در تحریم وزیر امور خارجه کشورمان به اهدافی پوشالین شلیک شد و با این اقدامات باید فروپاشی و اضمحلال سردمداران آمریکا و حامیانشان را نظاره‌گر باشیم.
در این سال‌ها برای همگان آشکارشده که هرگاه دشمنان و در رأس آن آمریکای جنایتکار تلاششان را برای خدشه‌دار کردن وجهه یک کشور یا فردی به کار می‌برند، نشان از حقانیت و درست اندیشی آن کشور و فرد است و امروز این اقدام ناشایست آنان علیه وزیر امور خارجه کشورمان نه‌تنها موردنقد و انتقاد برخی از مقامات آمریکایی قرارگرفته بلکه جلوه‌های ایستادگی، درستی و حقانیت نظام جمهوری اسلامی ایران را یک‌بار دیگر برای همگان آشکار ساخته است.
در پایان به این نکته اشاره‌شده است که: قوای مسلح جمهوری اسلامی ایران، مسئولین وفادار به‌نظام و آرمان‌های اسلام عزیز با تبعیت از راه بلند معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران و در پرتو اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) هیچ‌گاه از حرکت خود برای استقلال، آزادی و سربلندی ایران اسلامی دست بر نخواهند داشت و تا نابودی نظام سلطه به سرکردگی آمریکای جنایتکار خواهند ایستاد.
6- ارتش جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان سازمانی فعال و عضوی اثرگذار در ستاد بحران کشور همیشه در مواقع حساس و مهم درصحنه حضوری پررنگ و فعال داشته است در همین راستا؛ در پی اعلام آتش‌سوزی گسترده در منطقه حفاظت‌شده کوهمره سرخی از توابع شهر شیراز و کوه‌های «جره» و «بالاده» از توابع شهرستان کازرون و درخواست ستاد مدیریت بحران استان فارس برای اعزام بالگرد به این منطقه مرتفع و صعب‌العبور ۳ فروند بالگرد ۲۱۴ از پایگاه هوایی شهید دوران شیراز در محل حادثه حاضر و با انجام ۲۲ سورتی پرواز موفق شد تعداد ۶۲ نفر از افراد بومی و داوطلب کمک‌رسانی و همچنین ۸۰۰ کیلوگرم تجهیزات اطفا حریق و مواد خوراکی را به پشت مرز آتش هلی‌برن کند. همچنین تعداد ۱۰۰ سرباز از تیپ 55 هوابرد شیراز به این مناطق اعزام‌شده است. این آتش‌سوزی با حضور کارکنان خدوم آجا، نیرو‌های منابع طبیعی، دهیاران، اهالى منطقه، نیروهاى مردمى و سازمان‌های مردم‌نهاد شیراز در حال مهار است. گفتنی است بالگردهای نیروی هوایی ارتش هفته گذشته نیز در عملیات اطفای حریق جنگل‌های بلوط نورآباد استان فارس نیز حضور داشتند.
7- باهدف ارتقاء بینش فرماندهان تازه‌نفس ارتش؛ دهمین همایش بصیرت سیاسی و انقلابی ستاد ارتش با حضور حجت‌الاسلام و المسلمین‌ محمدحسنی، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش صبح امروز در جمع فرماندهان، اساتید و دانشجویان دوره 29 دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش در سالن شهید فلاحی این دانشگاه برگزار شد. ارتقاء بینش و خودباوري ملي يکي از اقدامات مهم ارتش براي مسئولیت‌پذیری و ولایت مداری کارکنان ارتش است؛ ازاین‌رو با تدوین و تصویب 13 طرح فرهنگي که در قالب طرحهاي مصباح و همچنین برگزاری دوره‌های مختلف عرضی، تأثيرات فراواني بر روي خانواده بزرگ خود داشته و موفقيتهاي زيادي را هم به دست آورد.
ب. اهم مناسبت‌های مذهبی ـ ملی هفته آتی
21 مرداد (10 ذی‌الحجه) عید سعید قربان؛
اعمال عید قربان:
1- غسل،2- نماز عید به نحوه نماز عید فطر و افطار بعد از نماز از گوشت قربانی،3- دعای ندبه،4- قربانی کردن.
ج. نکات و دستاوردهای مهم فرهنگی
تنویر و تبیین دستورالعمل فرهنگی اجتماعی نیروهای مسلح مبارزه با قاچاق کالا، مشارکت ارتش برای رونق تولید داخلی
در این مطلب تبیین دستورالعمل فرهنگی- اجتماعی نیروهای مسلح در مبارزه با قاچاق مدنظر قرارگرفته تا یکان یکان کارکنان ارتش به‌عنوان جزئی از کل نیروهای مسلح؛ سهمی درزمینه اقدام فرهنگی- اجتماعی و تنویر افکار عمومی جامعه داشته باشد؛ چراکه دشمن برای ایجاد مانع بر سر راه جمهوری اسلامی ایران 40 سال تحریمهای ظالمانهای را اعمال کرده که اگر در هر کشور دیگری اعمال میشد، قطع به‌یقین آن کشور فرومی‌پاشید و از طرفی مبارزه با قاچاق از تأکیدات و مطالبات جدی فرماندهی معظم کل قواست،
تأثير اقتصادي قاچاق بهمراتب مخربتر از ديگر تأثيرات آن است. اولين پيامد ورود جنس قاچاق به کشور، بيکاري کارگر ايراني است. پیامد دیگر آن بيارزش شدن کالاي ايراني است. اين مهم اگر بهصورت فراگير در کشور اتفاق بيفتد، رشد و شکوفايي اقتصاد ايران يا متوقف خواهد شد و يا از رونق خواهد افتاد.
 به همین دلیل قناعت و مصرف کالای وطنی را می‌توان به‌عنوان راهکاری مؤثر در مبارزه با قاچاق کالا به کاربست، ضرورت تمرکز بر اقتصاد مقاومتی در بيانات رهبر معظم انقلاب بهصورت جدي آمده است و معظم له هرسال طي سخناني بر روي اقتصاد مقاومتي تأکيد ميکنند. رهبر معظم انقلاب اول فرودين سال 1393 طي بيانات خود در حرم مطهر رضوي، درباره اقتصاد مقاومتي فرمودند: «اقتصاد مقاومتي يعني آن اقتصادي که مقاوم است؛ با تحريکات جهاني، با تکانههاي جهاني، باسیاست‌های آمريکا و غير آمريکا زيرورو نميشود؛ اقتصادي است متکي به مردم.»
در همین راستا اولین اقدامی که ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در جهت اجراي اقتصاد مقاومتي و بهبود شرايط اقتصادي کشور انجام دهد مبارزه با قاچاق و قاچاقچيان است زيرا تا مرزهاي کشور بهدرستي حراست نشوند و قاچاقچيان بهراحتي بيايند و بروند، اقتصاد ايران نميتواند گام مؤثري براي موفقيت بردارد. لذا با اشراف عملياتي و اطلاعاتي ارتش برمرزهايي که کنترل آن را در اختيار دارد و حراست از دروازههاي راهبردي کشور با همكاري ساير نيروهاي مسلح، موفقيت قاچاقچيان کمتر خواهد شد، بدین ترتيب ارتش به سهم خود در کنترل سرطان قاچاق، دست برتر و بالاتر و حضور تأثيرگذار خود را خواهد داشت. امروزه پيشرفتهاي علمي ارتش با دستیابی به فناوری و ساخت و تولید تجهيزات نظامي ازجمله ساخت انواع شناورهاي سطحي و زيرسطحي، انواع هواپيماهاي جنگي و پهپادهاي پيشرفته و انواع سلاحها و تجهيزات نظامي به چشم آمده و نشان ميدهد ارتش به سطح عالي از دانش فني و مهندسي در عرصه دفاعي رسيده است. ارتش ميتواند از فناوريهايي كه دارد و همينطور از دانش و توان خود در ساخت تجهيزات مبارزه با قاچاق و هوشمند سازی مرزها استفاده کند. اين اقدام هم به خودکفايي تجهيزاتي کشور و هم به جلوگيري از برون‌رفت ارز از کشور کمک ميکند. اين موضوع دو وجه دارد؛ نخست، کشور در تأمين نيازمنديهاي خود دست به سمت بيگانه و يا واسطههاي بيگانگان دراز نخواهد کرد که خود اين امر، هزينههاي واسطه‌گري و طبعاً قاچاق را کاهش داده و به صفر خواهد رساند. دیگر اینکه ارتش با ساخت و بازآماد (اورهال) تجهيزات خود، بخشي از آن‌ها را در مسير عمليات عليه قاچاقچيان بسيج خواهد کرد که نمونه آن عمليات بالگردهاي هوانيروز ارتش در محدودههاي قاچاق خیز مانند جنوب شرق است.
17 مردادماه روز خبرنگار
روز خبرنگار:
خبرنگار فردى است که با استفاده از منابع خبری، وظیفه تهیه گزارش (مکتوب، صوتی و تصويری) کامل و جامع و قابل پخش از يک واقعه را به عهده دارد. خبرنگار برای تهیه اخبار روزنامه، رادیو یا تلویزیون از راه دور یا گاهی مکانی دوردست خبر تهیه می‌کند.
شورای فرهنگ عمومی ایران در اولین سالگرد کشته شدن محمود صارمی هفده مرداد را روز خبرنگار نامید. در این روز هرساله برای قدردانی و پاسداشت زحمات خبرنگاران برنامه‌هایی تدارک دیده می‌شود.
از خبرنگاران انتظار می‌رود که اصول خاص این حرفه را به‌درستی رعایت کنند. قسمتی از این اصول عبارت‌اند از:
    استفاده از منبع اصلی اطلاعات، شامل مصاحبه با افرادی که مستقیماً در یک موضوع نقش دارند، اسناد اصل و دیگر منابع مستقیم اطلاعاتی تا حد امکان و نقل منابع اطلاعات در خبرها؛
    برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی استفاده از منابع رجوع شود به نقل منبع در خبرنگاری
    در صورت عدم وجود منابع اصلی انتساب کامل تمامی اطلاعات گردآوری‌شده از دیگر منابع منتشرشده (عدم انجام این کار سرقت ادبی محسوب می‌شود؛ برخی از روزنامه‌ها وقتی مقاله‌ای از اطلاعات گزارش‌های قبلی استفاده کرده باشد، آن را نقل می‌کنند)؛
    استفاده از چندین منبع اطلاعاتی مرجع، مخصوصاً در مواردی که موضوع گزارش جنجال‌برانگیز باشد؛
    بررسی دقیق هر مطلبی که به‌عنوان واقعیت عنوان می‌شود؛
    جستجو و نقل تمامی تعبیرات ممکن از یک موضوع؛
    گزارش منصفانه و دور از جبهه‌گیری و به تصویر کشیدن جوانب مختلف یک موضوع بدون طرفداری از یکی؛
    انجام تحقیق و ارائه گزارش با رعایت توازن میان واقع‌نگری و شک گرایی.
    قضاوت دقیق در هنگام تنظیم و گزارش اطلاعات.
    دقت در محرمانه نگاه‌داشتن منابع (سازمان‌های خبری معمولاً قوانینی خاص در مورد محرمانه نگاه‌داشتن منابع دارند که خبرنگاران باید از آن‌ها تبعیت کنند)؛
    رد کردن هرگونه هدیه یا لطف از طرف مورد گزارش و حتی جلوگیری از هرگونه تحت تأثیر واقع‌شدن؛
    جلوگیری از تهیه گزارش یا شرکت در تحقیق و نگارش در مورد موضوعی که خود خبرنگار نسبت به آن نفع شخصی یا تعصبی دارد که کنار گذاشتن آن برایش امکان‌پذیر نیست.
 18 مردادماه، 7 ذی‌الحجه روز شهادت حضرت امام محمدباقر (ع)
امام محمدباقر (علیه‌السلام)
محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب مشهور به امام باقر (ع) و ملقب به باقرالعلوم، امام پنجم شیعیان است که حدود ۱۹ سال امامت شیعیان را بر عهده داشت. امام باقر (ع) جنبشی علمی پدید آورد که در دوره امامت فرزندش امام صادق (ع) به اوج خود رسید. ایشان در علم، زهد، عظمت و فضیلت، سرآمد بود.
از آن حضرت روایات بسیاری در زمینه‌های فقه، توحید، سنت نبوی، قرآن، اخلاق و آداب نقل‌شده است. در دوره امامت او، گام‎های بزرگی در تدوین دیدگاه‎های شیعه در رشته‌های گوناگون اخلاق، فقه، کلام، تفسیر و... برداشته شد. بزرگان اهل سنت نیز به شهرت علمی و دینی امام باقر (ع) گواهی داده‌اند. طبق منابع تاریخی، امام باقر (ع) هنگام واقعه کربلا خردسال بوده و در این واقعه حضورداشته است.
امام باقر (ع) فرزند امام سجاد (ع) و نوه امام حسین (ع) است. مادر وی ام عبدالله، دختر امام حسن مجتبی (ع)، است. چون نسب امام باقر (ع) هم به امام حسن (ع) و هم به امام حسین (ع) می‌رسد، به او لقب هاشمیٌ بین هاشمیَین، علویٌ بین علویَین و فاطمیٌ بین فاطمیَین دادند.
پیامبر اسلام ده‌ها سال قبل از به دنیا آمدن امام باقر (ع) نام او را محمد و لقبش را «باقر» قرارداد. حدیث جابر و روایات دیگر بر این نام‌گذاری دلالت می‌کند. او ملقب به «شاکر» و «هادی» بود؛ اما مشهورترین لقبش «باقر» (شکافنده) است. یعقوبی می‌نویسد: «بدان سبب باقر نامیده شد که علم را شکافت.» کنیه معروفش «ابوجعفر» است و در منابع روایی بیشتر با عنوان ابوجعفر اول از وی یاد می‌شود.
ولادت و شهادت:
امام باقر (ع): من ۴ ساله بودم که جدم حسین بن علی کشته شد. من شهادت وی و آنچه در آن‌وقت بر ما گذشت را به یاد دارم. (یعقوبی، تاریخ یعقوبی، ج ۲، ص ۲۸۹.)
ولادت:
امام باقر (ع) در سه‌شنبه یا جمعه اول ماه رجب سال ۵۷ ق در مدینه به دنیا آمد؛ اما برخی ولادتش را ۳ صفر همان سال نقل کرده‌اند. او در خردسالی در واقعه کربلا حاضر بود.
شهادت:
شهادت امام باقر (ع) را ۷ ذی‌الحجه سال ۱۱۴ هجری قمری دانسته‌اند؛ البته برخی به‌جای ذی‌الحجه از ربیع‌الاول یا ربیع‌الثانی نام‌برده‌اند. همچنین درحالی‌که بیشتر منابع سال ۱۱۴ ق را سال شهادت ایشان دانسته‌اند، نقل‌های دیگری مبنی بر شهادت امام باقر (ع) در سال‌های ۱۱۵ ق، ۱۱۶ ق و ۱۱۸ ق نیز وجود دارد.
در اینکه چه فرد یا افرادی در قتل وی دست داشته‌اند، نقل‌های روایی و تاریخی مختلف است. بعضی از منابع، شخص هشام بن عبدالملک را عامل شهادت آن حضرت دانسته‌اند. برخی ابراهیم بن ولید را عامل مسمومیت معرفی کرده‌اند. شهادت امام باقر (ع) در دوران خلافت هشام بن عبدالملک رخ‌داده است، زیرا خلافت هشام از سال ۱۰۵ تا سال ۱۲۵ هجری قمری استمرار داشته است و آخرین سالی که مورخان در شهادت امام باقر (ع) نقل کرده‌اند ۱۱۸ ق است.
امام باقر (ع) وصیت کرده بود در لباسی که در آن نماز می‌خوانده دفن شود. وی در قبرستان بقیع، کنار مرقد پدرش امام سجاد (ع) و عموی پدرش امام حسن (ع) دفن شد. امام وصیت کرد ده سال در منا برای وی از مال خودش مراسم عزاداری بر پا کنند.


 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر