مطالب برگزیده

1398/5/24 پنجشنبه

تحریم دیپلماسی و صدای ملت، بازی دوگانه آمریکا(حبیب الله حسینی)

وزارت خزانه‌دای ایالات متحده آمریکا در 9 مرداد ماه بر خلاف عرف و قوانین بین‌المللی و در اقدامی غیر معقول وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد که در خصوص دلایل و ابعاد این اقدام آمریکا نکاتی قابل طرح می‌باشد.

 

قرار گرفتن وزیر امور خارجه ایران در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا نقض رویه‌ی دیپلماتیک و ماده 31 کنواسیون روابط دیپلماتیک وین می‌باشد. از آنجا که دیپلماسی به عنوان مهمترین ابزار و وسیله ارتباط دولت ها و نمایندگان آنها با یکدیگر و با سایر سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی به شمار می‌رود؛ اعمال تحریم و محدودیت‌ها برای رئیس دستگاه دیپلماسی یک کشور به معنای از دست دادن فرصت‌های دیپلماسی و مسدود نمودن راه‌های دیپلماتیک خواهد بود و این امر در تضاد رفتاری و گفتاری مقامات آمریکا می‌باشد که دائما به دنبال مذاکرات بدون پیش شرط با جمهوری اسلامی ایران هستند.
- وزارت خزانه‌داری آمریکا با این ادعا که محمد جواد ظریف از سیاست‌های رهبری نظام پیروی می‌کند و سخنگوی اصلی حکومت است وی را مورد تحریم قرار داده است. این در حالی است که با این دلیل سخیف مقامات آمریکایی، پس همه اجزاء دولت جمهوری اسلامی از رئیس جمهور گرفته تا پایین‌ترین رده های اجرایی و سایر دستگاه‌ها و نهادها نیز باید مورد تحریم ایالات متحده آمریکا قرار گیرند چرا که از سیاست‌های رهبر معظم انقلاب پیروی می‌نمایند.
- به نظر می‌رسد کارکرد رسانه‌ای که وزیر امور خارجه ایران از آن برخوردار می‌باشد؛ به گونه ای است که وی با تولید محتواهای تبیینی در زمان‌ها و مکان‌های مناسب توانسته ارائه درستی از مطالب و اطلاعات جهت بهره‌گیری مخاطبین داشته باشد و این امر در تحریم وی بی دلیل نبوده است. وزیر امور خارجه ایران با استفاده هوشمندانه از دیپلماسی عمومی توانسته است بسیاری از سیاست‌ها و اقدامات و تصمیم‌گیری‌های کاخ سفید را به چالش بکشد از همین رو محدود کردن فعالیت‌های دیپلماتیک و ارتباطات وی با رسانه‌ها، محافل فکری و شخصیت‌ها و ... هدفی است که ایالات متحده آمریکا با استفاده از ابزار تحریم به دنبال آن می‌باشد. این در حالی است که کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا مدعی آزادی بیان بوده و در تلاشند تا جهان کنونی را با شعار آزادی بیان مورد ادعای خود، با خود همراه نمایند. اعمال محدودیت‌های تردد و محدودیت‌های رسانه‌ای در سفر اخیر محمد جواد ظریف به نیویورک نیز در این راستا بوده است.
- روزنامه نیویورکر در 11 مرداد ماه در گزارشی به دیدار سناتور رندپال جمهوری خواه با دکتر ظریف در جریان سفر وزیر امور خارجه ایران به نیویورک در 24 تیرماه اشاره کرده است که در این دیدار رندپال بنا به درخواست دونالد ترامپ از وزیر امور خارجه ایران جهت دیدار با ترامپ  در کاخ سفید دعوت به عمل آورده است که با جواب مخالف محمد جواد ظریف مواجه گردیده‌است. در این دیدار وزیر امور خارجه ایران تهدید گردیده بود در صورتی که دعوت دیدار با ترامپ را نپذیرد، مورد تحریم قرار خواهد گرفت. از این رو می‌توان گفت تحریم وزیر امور خارجه ایران از سوی وزارت خزانه داری آمریکا مبتنی بر تصمیمات شخصی و کینه‌ ورزانه دولت ایالات متحده آمریکا نیز بوده است.
- از زمانی که پهباد متجاوز آمریکایی توسط پدافند هوایی ایران سرنگون شد و پس از توقیف نفت‌کش انگلیسی توسط ایران، هیات حاکمه آمریکا تشکیل یک ائتلاف همه جانبه دریایی را جهت تامین امنیت ناوبری دریایی در خلیج فارس و تنگه هرمز با هدف فشار بیشتر بر ایران در دستور کار قرار داده است که با مخالفت بسیاری از کشورها از جمله متحدان اروپایی خود رو به رو گردیده‌است. به نظر می‌رسد ناکامی آمریکا در اثر گذاری تشدید تحریم ها و فشارها بر علیه ایران و درخواست های مکرر و بدون پیش شرط جهت کشاندن ایران به پای میز مذاکره آنها را وادار به اقدام تلافی‌جویانه و نوعی واکنش به اقدامات ایران نموده است که پس از ناکامی‌ از تحریم‌های اقتصادی همه‌جانبه علیه ایران، حال تحریم مقامات سیاسی و شخصیت‌ها را نیز با هدف تشدید فشارها بر ایران دنبال می‌نمایند. 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر