مطالب برگزیده

1398/5/24 پنجشنبه

اهداف عملیات اراده پیروزی در عراق(دکتر سید رضی عمادی)

مرحله سوم عملیات «اراده پیروزی» ارتش و حشد الشعبی عراق از دوشنبه گذشته (14 مرداد) در مناطقی از استان دیالی و جنوب استان نینوا آغاز شده است.

 

ارتش عراق با کمک حشد الشعبی و کمک‌های مستشاری جمهوری اسلامی ایران موفق شد طی 4 سال بر سازمان تروریستی داعش غلبه کند و عملاً تمامیت ارضی عراق حفظ شد. با این حال، علی رغم اینکه سازمان داعش در عراق از بین رفت، اما بازماندگان آن به طور غیرسازمانی در مناطق مختلف عراق همچنان حضور دارند و هر از گاهی نیز عملیات انتحاری و انفجاری انجام می‌دهند.
ارتش و حشد الشعبی عراق در حالی عملیات اراده پیروزی را از 7 جولای آغاز کرده اند که هسته‌های پنهان داعش در حال سازماندهی مجدد بودند. در گزارشی که پنتاگون اخیراً منتشر کرد، آمده است که هسته‏های پنهان داعش در سوریه و عراق مجدداً در حال سازماندهی هستند. با توجه به این وضعیت، مرحله اول عملیات اراده پیروزی از روز 16 تیرماه آغاز شد. مرحله دوم نیز از روز 29 تیرماه و مرحله سوم نیز از 14 مرداد آغاز شد. مهم‌ترین هدف عملیات اراده، پاکسازی هسته‌های پنهان گروه‌های تروریستی به خصوص گروه داعش است.
جغرافیایی که عملیات اراده پیروزی در آن انجام می‌شود شامل مناطقی در استان‌های صلاح الدین، الانبار، دیالی و نینوا است. در این جغرافیا ضمن اینکه بازمانده‌های داعش حضور دارند، گروه‌های تروریستی نظیر «پرچم سفید» نیز فعال هستند که تلاش دارند از میان بازمانده‌های داعش و برخی عناصر ناراضی به خصوص بعثی‌ها یارگیری کرده و به عملیات انفجاری و تروریستی در مناطق مختلف عراق اقدام کنند.
نکته مهم در خصوص عملیات اراده پیروزی این است که ارتش عراق و حشد الشعبی در کنار هم این عملیات را انجام می‏دهند. این موضوع از این جهت حایز اهمیت است که پیش از این و با صدور دستور عادل عبدالمهدی، نخست وزیر، مبنی بر ادغام حشد الشعبی در ساختار نیروهای مسلح، برخی از مخالفان حشد اعلام کرده بودند که این دستور به معنای فروپاشی حشد الشعبی است. وحدت ارتش و حشد الشعبی در عملیات اراده پیروزی بار دیگر ثابت کرد که حشد الشعبی و ارتش عراق مکمل هم هستند و در کنار هم برای دفاع از تمامیت ارضی و مبارزه با گروه‌های تروریستی جنگ می‌کنند.
 


 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر