مطالب برگزیده

1398/5/24 پنجشنبه

انقلاب اسلامی؛ مقتدر مظلوم(دکتر محمدعلی خوش‌طینت)

مقام معظم رهبری در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در 22 بهمن 1397 بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب اسلامی را صادر فرمودند.

 

این بیانیه حاوی نکات بسیار کلیدی و راهبردی در خصوص گذشته، حال و آینده انقلاب اسلامی می‌باشد. به نظر می‌رسد هر یک از کلیدواژه‌ها و جملات این بیانیه به تاریخ و سرگذشت بس پرفراز و نشیب انقلاب اسلامی اشاره دارد که نیازمند تدقیق و باریک‌اندیشی است. ایشان در قسمتی از بیانیه می‌فرمایند: «انقلاب اسلامی ملت ایران، قدرتمند اما مهربان و با گذشت و حتی مظلوم بوده است.» سوالی که مطرح است دلیل کاربرد دو واژه «مقتدر» و «مظلوم» در بیانیه راهبردی گام دوم چیست و به چه مسائلی اشاره دارد.
به نظر می‌رسد کاربرد واژه «مقتدر» در بیانیه گام دوم انقلاب، به برخورداری انقلاب اسلامی از حمایت مستمر و پشتوانه مردمی از یک طرف و توانایی مقابله با انواع توطئه‌ها دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی از طرف دیگر اشاره دارد. توطئه‌هایی که از همان فردای پیروزی انقلاب اسلامی شروع شد. توطئه‌ها و حرکت‌های ضدانقلابی چون تحریک جنبش‌ها و حرکت‌های تجزیه‌طلب در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی(مانند ترکمن‌صحرا، کردستان و پاوه، خوزستان و سیستان و بلوچستان) در گوشه و کنار کشور، طرح‌ریزی کودتای نافرجام نقاب از پایگاه شهید نوژه همدان، نفوذ دادن مهره‌های نفوذی و وابسته به درون حاکمیت مانند بنی‌صدر و القای شکاف در حاکمیت، تهدید و حمله نظامی مانند حمله به طبس در اردیبهشت 1359، تحریک صدام به شروع جنگ تحمیلی تمام عیار در شهریور 1359 و نیز حمایت مادی و معنوی از گروههای تروریستی مانند منافقین و... از جمله این توطئه‌ها بوده است. جمهوری اسلامی مقتدرانه در مقابل همه این تهدیدها و توطئه‌ها ایستاده و همه آنها را نقش بر آب کرده است.
اما معظم‌له در کنار واژه «مقتدر» از واژه «مظلوم» نیز استفاده کرده‌اند. واژه «مظلوم» بخاطر این است که جمهوری اسلامی علارغم ایستادگی در مقابل توطئه‌ها و تهدیدها و تجاوزات، خود بزرگترین قربانی تروریسم بوده است. حمایت‌ها و توطئه‌های دشمنان علیه مردم ایران و حمایت و سکوت بسیاری از کشورهای جهان در قبال دشمنان که نمونه آن حرکت‌های کور گروه‌های تروریستی علیه مسئولان و ملت ایران بوده است و تاکنون 17 هزار شهید ترور ماحصل مظلومیت جمهوری اسلامی ایران بوده است. به عنوان نمونه حمله گروهک تروریستی منافقین به تجمعات مردمی و چهره‌های حزب‌اللهی در اوایل انقلاب، انفجارهای دفتر نخست‌وزیری و حزب جمهوری اسلامی، و کشتن هزارها انسان بی‌گناه و در مقابل سکوت مجامع غربی در قبال آن و بلکه حمایت مادی و معنوی از آن نمونه‌ای از آن می‌باشد. بعلاوه حمایت‌های همه‌جانبه قدرت‌های ریز و درشت جهانی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از صدام در جنگ نامتوازن تحمیلی، اعمال تحریم‌های اقتصادی یکجانبه علیه ملت ایران از همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در دولت‌های مختلف آمریکا، فشار یکجانبه به حوزه انرژی هسته‌ای به عنوان حق مشروع و مسلم ملت ایران در برخورداری از آن و در برخی مقاطع صدور قطعنامه‌های شورای امنیت به تحریک جبهه استکبار و نیز اعمال تروریسم ظالمانه اقتصادی و تحریم‌های آمریکا در چند سال اخیر علیه نظام، مسئولان و ملت ایران نمونه‌های دیگری از مظلومیت جمهوری اسلامی در عین اقتدار آن می‌باشد.
 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر