مطالب برگزیده
 

تحلیل و تحولات هفته؛ ( 19 تا 24 مرداد ماه )
تحولات یمن:
سقوط عدن؛ شکست بزرگ عربستان در یمن
با ادامه درگیری‌ها میان نیروهای عربستان سعودی و امارات متحده، کاخ «معاشیق» (کاخ ریاست جمهوری دولت مستعفی یمن، منصور هادی) مستقر در عدن، تنها پس از چند روز، تحت کنترل نیروهای امارات قرار گرفت.
دولت مستعفی و فراری منصور هادی خرداد 1394 (ژانویه 2015) در درگیری با نیروهای انصارالله از صنعا خارج شد و پایتخت یمن عملاً تحت کنترل انصارالله و متحدانش قرار گرفت. عربستان سعودی با تشکیل ائتلاف و حمله علیه یمن تلاش کرد کنترل صنعا را از انصارالله پس گیرد، اما پس از 53 ماه، قدرت انصارالله در صنعا منسجم‌تر و تقویت شده است.           
پس از سقوط صنعا، عدن دومین شهر بزرگ و راهبردی یمن به عنوان مرکز استقرار دولت مستعفی این کشور انتخاب شد. با این حال، عدن طی 53 ماه گذشته هیچگاه شاهد دولتی یکپارچه و منسجم نبود بلکه امارات در رقابت با عربستان دولتی موازی در جنوب یمن تشکیل داد که همین دولت موازی طی تنها یک هفته توانست بر دولت مستعفی منصور هادی که تحت حمایت ریاض قرار دارد، پیروز شود و کنترل کاخ ریاست جمهوری عدن را در اختیار گیرد.
سوال این است که چه عللی سبب سقوط عدن و شکست بزرگ عربستان در یمن شده است؟
مهمترین دلیل سقوط عدن، نبود نیروهای وفادار در جبهه دولت مستعفی منصور هادی است. وبگاه عربی «المحیط‌ پرس» علت سقوط شهر عدن را خیانت برخی از فرماندهان دانست و گزارش داد: «امارات با نقشه خود توانست هم بر دولت منصور هادی و هم بر عربستان سعودی در عدن پیروز شود و این شهر را دو دستی در اختیار شورای انتقالی قرار داد.»
تفاوت در انگیزه‌های نیروهای نیابتی ابوظبی و ریاض دومین دلیل سقوط عدن محسوب می‎شود. در حالی که فرماندهان و نظامیان تحت امر منصور هادی به ناکارآمدی دولت مستعفی پی برده‌اند و انگیزه لازم را برای فعالیت تحت امر این دولت ندارند، فرماندهان، نظامیان و نیروهای نیابتی امارات انگیزه شخصی و جمعی لازم را دارند. «عیدروس الزبیدی» رئیس شورای انتقالی جنوب که وابسته به امارات است سال 2017 از سوی منصور هادی از سمت استاندار عدن برکنار شده بود و انگیزه لازم را برای رسیدن به کاخ معاشیق داشته است.
سومین دلیل سقوط عدن این است که شمار زیادی از فرماندهان و نظامیان تحت امر منصور هادی به علت طولانی شدن جنگ و تبعات انسانی آن برای مردم یمن، انگیزه ادامه جنگ ندارند. برخی از فرماندهان و نظامیان نیز با جدایی از دولت مستعفی به شورای انتقالی جنوب پیوستند. گفته می‌شود دلیل جدایی این افراد از دولت منصور هادی تلاش برای «جلوگیری از ریخته‌ شدن خون یمنی ها» و «اطاعت از خواسته‌‌ها و گزینه‌های مردم» است.
در واقع، دستور گرفتن دولت مستعفی از عربستان و عدم توجه ریاض به تلفات انسانی بالای جنگ عامل مهمی برای رویگردانی شمار زیادی از نظامیان و فرماندهان از دولت مستعفی منصور هادی، پیوستن آنها به شورای انتقالی جنوب و در نتیجه سقوط عدن است.  
تحولات تاریخی
28 مرداد 1332؛ كودتاي سياه انگلیسی- آمریکایی
با توجه به فعاليت‎هاي ضد استعماري كه بين مردم در حال شكل گرفتن بود و با توجه به ملي شدن صنعت نفت و تضعيف قدرت شاه در برابر مردم و قدرت گرفتن مجلس شوراي ملي، شاه و استعمارگران به اين نتيجه رسیدند كه وجود حكومت مردمي براي منافع آنها بسيار خطرناك است؛ بنابراین در پی اجرای طرحی بودند که حکومت مصدق سرنگون شود و دیکتاتوری مطلقه محمدرضا جایگزین آن شود. در ابتدا قرار بود در 25 مرداد حكومت مصدق از سوی اوباش و نظاميان وابسته به انگليس و آمريكا و از سوی سرهنگ نصیری در طرحي به نام «چكمه» ساقط شود؛ ولي اين كودتا به شكست انجاميد و در پي اين كودتاي نافرجام، شاه به بغداد و از آنجا به رم گریخت. سه روز بعد از این شکست، یعنی در 28 مرداد سرلشکر زاهدی با اجرای طرحي به نام «آژاكس» حكومت مردمی مصدق را ساقط و 25 سال از تاریخ این مرز و بوم را با دیکتاتوری سیاه پهلوی دوم عجین کرد.
کودتای 28 مرداد که با حمایت کامل آمریکا صورت گرفت، نشان از ماهیت و سیاست دوگانه غرب در دفاع از مردم‏سالاری و حقوق بشر دارد. حکومت مصدق که با رأی مردم بر سر کار آمده و توانسته بود صنعت نفت را ملی کند، به مذاق استعمارگران خوش نیامد و انگلیس نیز که در جریان ملی شدن نفت از دولت مصدق شکست خورده بود، به همراه استعمارگر نوظهور آمریکا برای دست یازیدن به منابع غنی ایران مهم‏ترین مانع را مردم و حکومت منتخب آنها می‏دانستند.
دوران حکومت 25 ساله محمدرضا شاه پس از کودتای 28 مرداد یکی از ننگین‏ترین دوره‌های معاصر ایران است. تأسیس سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) برای جلوگیری از شکل‏گیری هر گونه حرکت علیه تاج و تخت و خفه کردن هر گونه مخالفت با شاه، ورود سیاستمداران بی‏تجربه و مطیع به نظام مدیریتی کشور، وابستگی یکجانبه کشور به قدرت‏های غربی، ورود خیل عظیم مستشاران نظامی به ایران، سرکوب وحشیانه و بی‏رحمانه مردم و شکنجه و زندانی کردن بسیاری از شخصیت‏ها، سرکوب شدید مطبوعات و رسانه‏ها، دست‏اندازی تعداد معدودی از اطرافیان محمدرضا به بیت‏المال و غارت آن و...، از جمله مهم‏ترین دستاوردهای کودتای ننگین 28 مرداد برای ملت مظلوم ایران اسلامی بود که بیش از 25 سال به طول انجامید.
الف. تحلیل خبری اهم رویدادهای آجا در هفته گذشته
1- در حادثه تیراندازی روز شنبه مورخ نوزدهم مردادماه در پادگان بیشه‌کلا نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، متاسفانه برخی افراد نسبت به ارتش بی‌مهری کردند حال آنکه سربازان و کارکنان وظیفه حفاظت و حراست از پادگان را برعهده دارند، چرا که بر اساس ابلاغیه ریاست حقوقی و امور مجلس نیروهای مسلح و متعاقباً نامه فرمانده نیروی هوایی ارتش مراجع مرتبط در سرخ‌رود استان مازندران، صراحتاً تصریح شده است «هرگونه خلع ید و رهاسازی اراضی و اماکن تحت اختیار نیروهای مسلح مستلزم رعایت تشریفات خاص قانونی و کسب مجوز از سلسله مراتب سازمانی نیروهای مسلح است» و همچنین در این ابلاغیه‌ها تأکید شده، «با توجه به موقعیت حساس کنونی جمهوری اسلامی ایران در منطقه و ضرورت تقویت بنیه دفاعی کشور و اهمیت و حساسیت مأموریت‌های خطیر نیروهای مسلح در راستای حفظ و حراست از کشور، ضمن توقف عملیات اجرایی پرونده مطروحه از هرگونه دستور خلع ید از پلاک‌های مورد نظر بدون رعایت موارد یاد شده جلوگیری به‌عمل آید.»
ارتش جمهوری اسلامی ایران  ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار حادثه بیشه‌کلا، اعلام می‌دارد همانگونه که در دوران پرافتخار هشت سال دفاع مقدس با ایثار و از خودگذشتگی کارکنان ولایی و انقلابی این نیرو و پس از آن در مقاطع حساس و ناگوار مانند سوانح طبیعی سیل در استان‌های مازندران، گلستان، لرستان و خوزستان و زلزله کرمانشاه با سرلوحه قراردادن شعار «ارتش فدای ملت» همواره یار و یاور مردم بوده است، همچنان موجب اطمینان قلب مردم خونگرم خطه دلاور خیز مازندران خواهد بود لیکن ضمن بررسی دقیق علل و عوامل حادثه، محرکان و مقصران این حادثه را از طریق مراجع قانونی مورد پیگرد قرار می‌دهد.
2- نیروهای مسلح همواره در خط مقدم مبارزه با دشمنان و اولین و محکم‌ترین سد حراست و پاسداری از تمامیت ارضی کشور می‌باشند و همواره می‌باید در اوج آمادگی و اشراف اطلاعاتی باشند برای دستیابی به این مهم باید ضمن شناسایی دقیق تهدیدات و فرصتها، از توانایی و توانمندی‌هایی داخلی مطلع و خود را متناسب با تهدیدات و راهبرد دشمن برای مقابله آماده کنند. لذا بمنظور شناسایی فرماندهان و مسئولینی که در عین کمبود امکانات و تجهیزات؛ با مقدورات موجود بالاترین بهره‌وری را داشته‌اند‌؛ نهمین جشنواره مالک اشتر سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با هدف تقدیر از کارآمدترین ادارات، معاونت‌ها، قسمت‌ها، مدیران و مسئولان سازمان عقیدتی سیاسی و ادارات تابعه در سالن همایش‌های کوثر این سازمان برگزار شد.
3- پدافند هوایی همانند سدی نفوذ ناپذیر و چتری بر سر همه نیروها، از آسمان کشور حراست و پاسداری می‌کند و دشمن همواره به روش‌های مختلف در صدد تضعیف و ضربه‌زده به آن است و این نیروی ولایی با اتکا به جوانان متعهد و متخصص خود در صدد هرچه به روزتر شدن و کارآمدتر نمودن خود برآمده و در این راستا سامانه راداری اورهال(بازآماد) شده فلق، رونمایی شد. این سامانه توانایی اتصال به شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور را دارد و پوشش راداری سامانه اس ۳۰۰ را تکمیل می کند. سامانه فلق که نمونه خارجی آن با نام گاما در سال‌های گذشته به کشور وارد شده و به علت تحریم، عدم وجود قطعات فنی و عدم توانایی گروه‌های خارجی زمین‌گیر شده بود، با انجام ۲۳۰۰ نفر ساعت کار مداوم توسط کارکنان جوان نیروی پدافند هوایی ارتش بازسازی و باز آماد شد و با نام سامانه فلق رونمایی شد.بر خود لازم می‌دانیم از این جوانان انقلابی و ولایی متعهد به پاس ساعت‌ها تلاش و کوشش طاقت‌فرسا تقدیر و تشکر نماییم.  
ب. اهم مناسبت‌های مذهبی ـ ملی هفته آتی
26 مرداد 1369
ورود آزادگان سرافراز به ایران اسلامی
«اگر روزی اسرا برگشتند و من نبودم سلام مرا به آنها برسانید و بگویید خمینی در فکرتان بود»
در روز 26 مرداد 1369 ایران شاهد آزادی و بازگشت سربازان و مدافعان خود از اسارت‌گاه‌های مخوف رژیم بعث به خاک پاک میهن بود. این آزادگان گرامی به آغوش پر مهر ملت ایران بازگشتند و ایران در این روز چراغانی و پر ز شادی و سرور بود. مقام معظم رهبری درباره آزادگان می‌فرمایند «آزدگان آبروی این ملت را حفظ کردند...».
در 22 مرداد 69 ستاد امور آزادگان بر اساس قانون تشکیل شد که نخستین گام این ستاد تبادل انبوه اسرا بود و با تشکیل 270 واحد ستادی در سراسر ایران به خدمت رسانی به آزادگان مشغول بود و در طی سال‌های پس از آن در زمینه اشتغال و تحصیل دانش این گرامیان  به کار خود ادامه داد.
ج. خدمات و دستاوردهای مهم آجا
خدمات بنیاد تعاون آجا
بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران با هدف رفاه و خدمت‌رسانی در راستای بهبود معیشت و تأمین مسکن کارکنان آجا فعالیت خود را آغاز و پس از انتصاب امیر موسوی فرمانده محترم کل آجا، خدمات شایان و قابل توجهی را در این مدت ارائه نموده که از جمله می‌توان به اعطاء حدود 15000 فقره وام طرح حکمت به کارکنان آجا، اعطاء بیش از 7600 فقره وام قرض الحسنه 3% کارمزد به کارکنان متقاضی و همچنین در حوزه فعالیتهای عمرانی تعداد 1551واحد از پروژه چیتگر به اعضا تحویل موقت و در پروژه شهرک پیشگام (شهرک شهید بهشتی)تعداد 569 واحد به اعضا تحویل موقت گردیده است. اخذ سهمیه مسکن مهر در پروژه‌های شهرک‌های پردیس و پرند به تعداد 700 واحد، سرعت بخشیدن به عملیات اجرایی بزرگراه حکیم (بخش واگذار شده به قرارگاه قائم (عج)، اتمام پروژه پل‌های عمار یاسر و میثم قم و انقلاب ملایر، شناسایی کامل تعاونی‌های فعال آجا و ساماندهی آنها و متعاقبا هدایت؛ حمایت و نظارت بر عملکردشان نسبت به ایجاد ظرفیت‎های قابل اعتماد در راستای خانه‌دار کردن اعضای فاقد مسکن طرح حکمت آجا، انعقاد قرارداد با شرکت خدمات مسافرت هوایی گردشگری و زیارتی آهوان به منظور رفاه کارکنان شاغل و بازنشسته آجا و خانواده محترمشان، شارژ کارت‌های حکمت در مقاطع مختلف سال و... از دیگر خدمات این بنیاد در دو سال اخیر بوده است برخود لازم می‌دانیم از زحمات و تلاش‌های امیر عباس‌زاده مدیر عامل سابق بنیاد این نیروی پرتلاش و خدوم انقلابی ارتش قدردانی نموده و ضمن تبریک به مناسبت انتصاب مدیر عامل جدید امیر سرتیپ خرم‌طوسی از چهره‌های ارزشی و ولایی ارتش، آرزوی توفیق و سربلندی در سنگر جدید را از درگاه ایزد منان برای ایشان خواستاریم.  
23 مرداد ماه، روز مقاومت اسلامی
روز مقاومت اسلامی
23 مرداد ماه مصادف است با پایان یافتن جنگ 33 روزه مقاومت اسلامی لبنان با رژیم متجاوز صهیونیستی و اعلام پیروزی تاریخی مقاومت حزب الله به رهبری حجت الاسلام و المسلمین سید حسن نصرالله (2006م/ 1385ش)
پروردگار آسمان ها و زمین، آن دانای عالم غیب و آشکار در جای جای قرآن به صبر و پایداری در امور، برای جلب توجه حضرت حق اشاره فرموده است. مسلما صبر چیز مهمی است که خداوند روی این مقوله آن قدر پافشاری کرده و بارها بندگانش را به صبر و پایداری فرا می خواند. در این باب، خداوند متعال در آیه 200 سوره آل عمران می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید! صبر و استقامت کنید، و مرزها را نگهبانی کنید، و از خدا بترسید. امید است که رستگار شوید.»
صبر و پایداری و شکیبا بودن در تمام صحنه ها موضوعیت دارد. یکی از مهمترین این صحنه ها، در عرصه جنگ و جهاد مسلحانه است که باید تا آخرین نفس، تا جان در بدن هست در مقابل دشمن پایداری و صبوری کرد تا وهده های الهی محقق شود. قرآن کریم تصریح می کند«صبر و پایداری رزمندگان» یکی از عوامل پیروزی آفرین در صحنه نبرد است. در آیه 65 سوره انفال، این کتاب گران سنگ الهی، در این باره می فرماید:«ای پیامبر! مومنان را به جهاد تشویق کن که اگر از میان شما بیست تن شکیبا باشند، بر دویست تن پیروز و چیره می شوند و اگر از شما یک صد تن شکیبا باشند، بر هزار تن از کافران پیروز می گردند.» روایات اسلامی نیز جایگاه صبر در ایمان را مانند جایگاه سر در بدن می داند و تاکید دارد که ظفر، هماره با صبر و استقامت حاصل می شود.
   

 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر