مطالب برگزیده

1398/5/26 شنبه

چراغ سبز اماراتی‏ها به ایران(تقی جعفری)

به نظر می‏رسد نشانه‏هایی از تلاش امارات برای نزدیکی روابط با ایران مشهود شده باشد. به همین منظور، یک هیئت بلند پایه اماراتی 7 مرداد (26 جولای) در قالب ششمین نشست گارد ساحلی با هدف تقویت روابط دیپلماتیک و همکاری‏های مشترک در راستای تقویت امنیت مرزها و تحقق امنیت پایدار وارد ایران شد.

 

در خصوص چرخش سیاست خارجی امارات در قبال ایران می‏توان به اختصار دلایل زیر را مطرح کرد:
1) اثبات توان دفاعی و بازدارندگی ایران در منطقه
یکی از دلایل عقب‏نشینی امارات از مواضع تهاجمی علیه ایران، توان بالای بازدارندگی ایران است. رهبران اماراتی پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی و نفتکش انگلیسی به توانمندی بالای دفاعی جمهوری اسلامی ایران پی‏بردند بنابراین در جهت حفظ منافع خود در منطقه و دوری از هر گونه تهدیدهای احتمالی، راه گفتگو با ایران را در پیش گرفتند.
2)اذعان امارات به ناتوانی ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن
 تغییر رویکرد در روابط و مناسبات منطقه‏ای اماراتی‏ها را می‏توان در خروج نیروهای این کشور از یمن مشاهده کرد. امارات به عنوان یکی از اعضای اصلی و مهم ائتلاف سعودی به این جمع‏بندی رسید که جنگ علیه یمن در پنجمین سال خود در مسیری حرکت می‏کند که منتهی به پیروزی نخواهد شد. در واقع امارات هیچ دورنما و چشم‏انداز امیدوارکننده‏ای در جنگ با یمن را برای خود متصور ندانسته و پیروزی در یمن را غیر ممکن می‏داند. بر این اساس به این جمع‏بندی رسیده است که هزینه بیش از این برای تبعیت از سیاست عربستان در قبال یمن پرداخت نکند.
فرمانده نیروهای مسلح یمن سرتیپ یحیی سریع ، امارات و عربستان را تهدید کرده که 300 نقطه از مناطق حساس دو کشور را شناسایی و در مواقعی که احساس خطر کند بمباران خواهند نمود. مقامات اماراتی در محاسبات خود به این باور رسیدند که به دلیل تنش ‏های منطقه‏ای عربستان با محور مقاومت از جمله حوثی‏های یمن، حمله به نقاط حساس عربستان می‏تواند خطری در جهت روند افزایشی فعالیت‏های آسیب‏پذیر امارات در منطقه باشد.
3)روند تصاعدی اختلافات با عربستان
اگر چه امارات در جنگ یمن متحد اصلی عربستان است اما اختلافات عمده‏ای نیز با ریاض دارد از جمله این اختلاف‏ها اخیراً بیش از هر زمان دیگری آشکار شده است. می‏توان به نارضایتی عربستان از عقب‏نشینی امارات در یمن و همچنین شدت گرفتن درگیری‏های نیابتی در عدن اشاره کرد. ریاض و ابوظبی پیش از این نیز درباره در اختیارگرفتن برخی از مناطق راهبردی یمن از جمله بنادر و آبراههای جنوب اختلاف داشته‏اند.
4)تضاد آراء رهبران اماراتی در حوزه جنگ یمن
 یکی از بارزترین موارد اختلاف بین رهبران اماراتی(ولیعهد ابوظبی و ولیعهد دبی) از چند سال گذشته تاکنون، جنگ علیه یمن است. به دلیل تک‏روی‏های ولیعهد ابوظبی و شکست سیاست‏های او در یمن و به تبع شکل‏گیری انتقادهایی علیه امارات از سوی مجامع بین‏المللی موجب شده که این سیاست‏ها از سوی ولیهعد دبی مورد انتقاد قرار گیرد. ولیعهد دبی پس از شکست‏های متوالی برای امارات در صحنه نبرد یمن و پرداخت عمده هزینه‏های جنگ یمن توسط دبی و با توجه به عدم دستیابی به اهداف تعیین شده در یمن و طولانی شدن جنگ در این کشور انتقادات گسترده‏ای کرده و بارها اعلام نموده که به دنبال راهی جهت برون رفت از این شرایط موجود می‏باشد. اختلاف‏های بوجود آمده مبنی بر زیان بیش از پیش حضور در جنگ یمن با استناد به اینکه اگر حوثی‏ها 2 موشک به ابوظبی و دبی شلیک کنند توان اقتصادی و زیرساخت‏های سرمایه‏گزاری‏ این کشور رو به افول می‏رود باعث شده که رهبران اماراتی  نسبت به تغییر مواضع خود مبنی بر خروج از یمن و گرایش به سمت ایران اقدام کنند.
5)سابقه سرمایه‏گزاری و فعالیت‏های اقتصادی ایرانیان در امارات
 کشورهای حوزه خلیج فارس به‏ویژه امارات به عنوان اولین بازار تجارت خارجی برای ایرانیان، خصوصاً ایرانیان جنوب کشور به شمار می‏رود ولی طی چند سال اخیر اکثر سرمایه‏گذاران ایرانی به دلیل نامهربانی‏های اماراتی‏ها و در راستای سهولت سرمایه‏گزاری در ترکیه توانستند سرمایه‏های خود را به سوی ترکیه روانه کنند که منجر به تعطیلی اکثر شرکت‏ها و کارخانه‏های موجود در امارات با سرمایه ‏گزاری‏های کلان ایرانیها گردیده و در نهایت مقامات اماراتی را به این فکر واداشت که با ارائه راهکاری جامع از خروج این سرمایه‏ها جلوگیری کنند. در همین راستا، امارات قانونی مبنی بر شرایط ورود ایرانیان به بازار کار امارات را تهیه و ابلاغ کردند هر چند که رئیس انجمن تجار ایرانی در امارات، در چهارچوب توسعه روابط دو کشور به زودی ویزای تجار ایرانی را به حالت عادی باز می‏گرداند تا سهولت در سرمایه‏گزاری بازار را برای ایرانیان فراهم نماید.
چرخش امارات به سوی ایران را می‏توان راهبرد جدید اماراتی‏ها در قبال ایران قلمداد کرد. اگر چه آنها متحد راهبردی عربستان، رژیم صهیونیستی و آمریکا هستند و در مواضع اخیر خود همگام با آمریکا در وارد کردن "فشار حداکثری" به ایران موافق بودند ولی با توجه به اقدامات اخیر در تلاش هستند که سیاست‏های خود را نسبت به ایران تغییر دهند. سران اماراتی به این باور رسیدند که هرگونه جنگی در منطقه خواه ناخواه این کشور را تحت تاثیر ناامنی قرار خواهد داد. اتخاذ رویکرد "مقاومت فعال" ایران در قبال تلاش‏های آمریکا و هم‏پیمانانش با توجه به قدرت دفاعی و بازدارندگی در تنگه هرمز و خلیج فارس نشان می‏دهد که دشمنان ایران در هرگونه رویارویی، با واکنش تند و مستقیم حملات ایران مواجه خواهند شد.  بنابراین امارات با این حرکت پیش‏دستانه(نشست 26 جولای) در پی آن است که حسن نیت خود را در روابط با ایران با موضعی خوش‏بینانه ابراز دارد تا از هرگونه اتفاق ناگواری ناشی از حمله حوثی‏ها در امان باشد.


 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر