مطالب برگزیده

1398/5/27 يكشنبه

نشانه‌های رافت انقلاب اسلامی(دکتر محمدعلی خوش‌طینت)

یکی از فرازهای مهم بیانیه راهبردی گام دوم انقلاب اسلامی که توسط مقام معظم رهبری در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه 1397 صادر شد، مهربانی و گذشت انقلاب اسلامی بوده است که از آن به «رافت اسلامی» تعبیر می‌شود.

 

معظم‌له در بیانیه فرموده‌اند: «انقلاب اسلامی ملت ایران، قدرتمند اما مهربان و با گذشت و حتی مظلوم بوده است». اما چه نشانه‌هایی برای رافت اسلامی نظام وجود دارد که تلاش می‌شود در زیر به آنها اشاره ‌شود.
مهمترین نشانه‌های رافت انقلاب اسلامی را می‌توان در دو بعد خارجی و داخلی دانست:
الف- بعد خارجی
در بعد خارجی مهمترین نشانه‌های رافت انقلاب اسلامی در بعد خارجی را می‌توان چنین برشمرد:  
1- برخورد بسیار انسانی‌تر از کنوانسیون ژنو و از سر عطوفت و رحمت اسلامی با اسرای عراقی که در جریان جنگ تحمیلی به اسارت رزمندگان ما در آمده بودند، در مقایسه با حرکت‌های ضدحقوق بشری و ضدانسانی رژیم بعثی عراق علیه اسرای ما در عراق.
2- نشانه دیگر رحمت و رافت اسلامی انقلاب اسلامی، گذشت از تحرکات برخی کشورهای همسایه عربی علیه جمهوری اسلامی است. نمونه آن صبر و خویشتن‌داری نظام در مقابل حمایت امارات از گروه الاحوازیه در جریان حمله تروریستی روز 31 شهریور به رژه آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز نمونه‌ای از تحمل و گذشت انقلاب اسلامی است. چنانکه مقام معظم رهبری در این زمینه فرمودند: «جمهوری اسلامی دنیا را ناامن نمی‌کند، منطقه را هم ناامن نمی‌کند، حتّی محیط همسایگان را هم ناامن نمی‌کند، حتّی در موارد زیادی بدرفتاری‌های برخی از همسایگان را هم با بزرگواری تحمّل می‌کند.»
ب- بعد داخلی:
نشانه‌های رافت اسلامی نظام در بعد داخلی را نیز می‌توان در صبر و مدارای نظام با سران فتنه سال 1388، و نیز منافقین توبه کرده و جدا شده از گروهک تروریستی منافقین و نیز برخی دیگر از گروهک‌های تروریستی دانست.


 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر