مطالب برگزیده

1398/5/28 دوشنبه

اهداف و پیام‌های سفر محمد بن زاید به عربستان(دکتر سیدرضی عمادی)

محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی روز 21 مرداد به جده سفر و با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دیدار و گفتگو کرد.

 

سفر ولیعهد ابوظبی به جده به لحاظ زمانی اهمیت زیادی دارد زیرا این سفر زمانی انجام شد که اختلاف¬ها میان عربستان سعودی و امارات به خصوص در یمن روند تصاعدی داشته است. نیروهای نیابتی امارات شنبه گذشته و تنها پس از چند روز با شکست مزدوران دولت مستعفی منصورهادی که تحت حمایت عربستان هستند، توانسته اند کاخ «معاشیق» را در عدن در اختیار گیرند و شکست مهمی را به منصورهادی و عربستان سعودی تحمیل کنند. بن زاید تنها دو روز پس از پیروزی نیروهای نیابتی امارات در عدن و انتقاد مقامات دولت مستعفی از عربستان سعودی به جده سفر کرد.
نکته دیگر این است که اگرچه بن زاید در جده عنوان کرد عربستان و امارات در صف واحدی علیه چالش های منطقه ای هستند، اما واقعیت این است که این سفر نشان داد ریاض و ابوظبی در مسیر واگرایی از هم در مسایل منطقه ای قرار دارند و بن زاید به نوعی با این سفر برای کاستن از چالش ها و واگرایی ها در مسایل منطقه ای عازم جده شد. به نظر نمی رسد که این سفر به کاهش تنش میان طرفین منجر شود زیرا عربستان در فرودگاه جده استقبال سطح پائینی از بن زاید داشته و «خالد بن سلمان»، معاون وزیر دفاع سعودی از محمد بن زاید در فرودگاه جده استقبال کرده است.
نکته سوم این است که سفر محمد بن زاید به جده تنها ساعاتی پس از دیدار عبد ربه منصورهادی، رئیس جمهوری مستعفی یمن با ملک سلمان انجام شد. بدون شک، تحولات یمن مهمترین محور گفتگوی محمد بن زاید با پادشاه و ولیعهد سعودی بود. به نظر می رسد که اگر عربستان سعودی و امارات درباره منصورهادی و کنار گذاشتن وی از رأس دولت مستعفی به توافق نرسند، هم سفر بن زاید به جده بی نتیجه خواهد بود و هم اختلاف ها میان ریاض و ابوظبی در یمن همچنان روند افزایشی خواهد داشت. کنار گذاشتن منصور هادی از رأس دولت مستعفی نیز به منزله شکست هدف اصلی آل سعود در جنگ علیه یمن است. آل سعود مارس 2015 پس از آغاز جنگ علیه یمن اعلام کرده بود که این جنگ را با هدف بازگرداندن مشروعیت (منصورهادی) به قدرت در یمن آغاز کرده است. اکنون ممکن است برای جلوگیری از واگرایی بیشتر با امارات درباره کنار گذاشتن منصورهادی از قدرت با ابوظبی به توافق برسد.


 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر