مطالب برگزیده

1398/5/28 دوشنبه

نبردهای نیابتی عربستان و امارات در عدن(حبیب اله حسینی)

ائتلاف عربی ضد یمن با محوریت و همکاری نظامی عربستان سعودی و امارات متحده عربی پس از گذشت 4 سال جنایت و کشتار مردم مظلوم و بی دفاع یمن، طی روزهای 16 تا 19 مرداد ماه وارد درگیری‌های خشونت بار نیابتی در شهر عدن گردید.

 

در این درگیری‌ها مواضع منصور هادی رئیس دولت مستعفی یمن که از حمایت عربستان سعودی برخودار است توسط شاخه نظامی شورای انتقالی جنوب موسوم به کمربند امنیتی که مورد حمایت امارات متحده عربی هستند مورد حمله قرار گرفته و پایگاه‌های نظامی، مواضع حساس و کاخ ریاست جمهوری در عدن به تصرف آنها درآمد.
عدن تنها مرکز اصلی قدرت منصور هادی می‌باشد. پس از کنترل صنعا، پایتخت یمن، توسط انصارا...، دولت مستعفی منصور هادی در عدن به عنوان دومین شهر بزرگ یمن مستقر گردید. تصرف عدن از سوی شورای انتقالی جنوب یمن (جدایی طلبان) که خواهان جدایی جنوب یمن از شمال این کشور هستند، بیانگر آن است که وضعیت این روزهای جنوب یمن از محوریت ائتلاف امارات و متحده عربستان خارج و به دشمنی نیابتی با یکدیگر تبدیل شده است. تسلط بر عدن به دلیل وجود تنگه باب المندب و خلیج عدن که از مهمترین مناطق راهبردی در جنوب شبه جزیره عربستان می‌باشد از مهمترین دلایل تقابل نیروهای نیابتی مورد حمایت عربستان و امارات با یکدیگر است. نیروهای وابسته به امارات پیش تر جزیره سقطری در جنوب یمن را به اشغال خود درآورده بودند که با فشار‌های عربستان و شکست در درگیری های نظامی، مجبور به تخلیه آنجا شدند.
امارات تلاش دارد تا از طریق نیروهای مورد حمایت خود زمینه تجزیه یمن و سلطه بر مناطق راهبردی در جنوب این کشور را از طریق تشکیل کشور همسو با خود فراهم نماید این کشور از طریق تسلط بر عدن و باب المندب اهداف و منافع اقتصادی را نیز دنبال می‌نماید. وزیر خارجه دولت مستعفی یمن که در ریاض مستقر می‌باشد اقدام شورای انتقالی یمن را کودتایی علیه منصور هادی با حمایت امارات متحده عربی دانسته است.
از جمله دلایل در خصوص سقوط عدن را، عدم انگیزه و وفاداری فرماندهان و نیروهای نظامی به منصور هادی دانسته‌اند. فرماندهان نظامی دولت مستعفی یمن، منصور هادی را فردی ناکارآمد و خائن توصیف کرده‌اند که تنها شاهد دستور گرفتن از ریاض بوده و نسبت به تلفات انسانی جنگ بی توجه می‌باشد از این رو با هدف جلوگیری از ریخته شدن بیشتر خون مردم و پیروی از خواسته‌های مردم به شورای انتقالی جنوب پیوسته‌اند.
" عیدروس الزبیدی"رئیس شورای انتقالی جنوب وابسته به امارات دوسال پیش از طرف منصور هادی از سمت استانداری عدن برکنار شده بود و وی پس از تشکیل شورای انتقالی از انگیزه‌های بیشتری جهت تسلط بر شهر عدن و تصرف کاخ ریاست جمهوری برخوردار بوده‌است.
با تسلط شورای انتقالی بر عدن، ائتلاف سعودی با تهدید شورای انتقالی، اعلام آتش بس و بازگشت نیروهای شاخه نظامی به مواضع قبلی و مذاکره با عربستان جهت حل و فصل اختلافات را اعلام نموده‌است. در همین راستا " محمد بن زاید"ولیعهد ابوظبی روز دوشنبه 21 مرداد ماه سفری غیر منتظره به عربستان داشت تا در خصوص تحولات جنوب یمن یا مقامات عربستانی به گفت و گو بپردازد. با وجود تهدیدات عربستان و اعلام ضمنی عقب نشینی نیروهای شورای انتقالی، بعید به نظر می‌رسد که تحولات و منازعه نیابتی جنوب یمن به این زودی پایان یابد چرا که شورای انتقالی یمن به دنبال تشکیل دولت موقت در جنوب این کشور نیز می باشد. در این صورت احتمال دارد ائتلاف عربی بر ضد یمن که نشانه های شکست و شکاف در آن بیش از پیش نمایان شده است ( به ویژه از زمانی که امارات تصمیم به خروج نیروها از یمن را گرفته و از مشارکت نظامی در جنگ یمن عقب نشینی و همچنین هیاتی امنیتی را به ایران اعزام کرده است) در رویکردی جدید با هماهنگی و همدستی امارات و عربستان جهت تجزیه یمن و تشکیل یمن جنوبی گام هایی را بردارند تا از این طریق خود را نیز به صورت آبرو مندانه از مهلکه بحران یمن خارج نمایند.  


 

 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر