پنجشنبه 12 تیر 1399  
اینفوگرافی- فوتونیوز
مجله بصائر
بيشتر
دریچه سیاسی
بيشتر
مطالب برگزیده

1399/4/2 دوشنبه

هدف امارات از ورود به منازعه لیبی چه بود؛(رضا اکبری پویا)

مقدمه: زمانی که امارات متحده عربی توانست، دولت منتخب اخوانی در مصر را با مهره خود جایگزین کند و عملاً این کشور بزرگ و راهبردی عربی را تحت کنترل خود درآورد، دیگر چیزی جلودار رؤیاهای بلندپروازانه ابوظبی نبود.از آن به بعد می‌شد رد امارات را در تمامی مجادلات و مناقشات منطقه‌ی غرب آسیا و شمال آفریقا مشاهده کرد.و هم‌اکنون به دنبال تکمیل انبساط ژئوپلیتیکی خود در لیبی است. حال سؤال این است:هدف امارات از ورود به منازعه لیبی چه بود؟

 

1399/4/1 یکشنبه

انتظارات مردم از مجلس یازدهم؛(محمدعلی خوش‌طینت)

پس از تمام فراز و نشیب‌های مختلف سیاسی، بالاخره مجلس یازدهم افتتاح و شروع به کار کرد. مجلسی که مردم انتظارات زیادی از آن داشته و در شرایط سخت کنونی تحریم‌های ظالمانه دشمنان، بسیاری چشم امید به آن بسته‌اند. اما با شروع کار مجلس، برخی پیشنهادها و حرف و حدیث‌ها که البته شیطنت‌هایی هم پیرامون آن به چشم می‌خورد تلاش نمود تا به نوعی مجلس را به حاشیه ببرد.

 

1399/4/1 یکشنبه

اقدام¬های جمهوری اسلامی ایران در قبال تمدید تحریم تسلیحاتی؛(مسعود پورعلی)

مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا و برایان هوک مسئول اقدام ایران در وزارت خارجه این کشور با توجه به پایان یافتن تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران طبق قطعنامه ۲۲۳۱ در اواخر مهرماه، به دنبال ایجاد مانع در پایان یافتن این تحریم¬ها هستند، اما به خوبی می¬دانند با توجه به مؤلفه¬های قدرت جمهوری اسلامی ایران، ایران در برابر این اقدام آمریکا دست بسته نخواهد بود.

 

1399/3/31 شنبه

شکست راهبرد فشار حداکثری ایالات‌متحده آمریکا؛(خلیل قلخانباز)

در تاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ (برابر با ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹ میلادی) یک فروند پهپاد نورثروپ گرومن آر کیو-۴ گلوبال هاوک ایالات‌متحده آمریکا که وارد حریم هوایی ایران شده بود در نزدیکی تنگه هرمز توسط سامانه پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران منهدم شد.

 

1399/3/31 شنبه

چرایی و اهداف مذاکرات جدید عراق و آمریکا؛(دکتر سید رضی عمادی)

با افزایش تهدیدها علیه نظامیان آمریکایی در عراق و همچنین با سردتر شدن روابط بغداد و واشنگتن، دو کشور توافق کردند مذاکرات جدیدی را برگزار کنند که این مذاکرات از امروز یازدهم ژوئن آغاز شد. در این نوشتار، چرایی مذاکرات جدید و اهداف آمریکا و عراق در این مذاکرات بررسی می‌شود.

 

1399/3/26 دوشنبه

دلایل و پیامدهای ورود اقتصاد آمریکا به دوران رکود

آمریکا بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا به‌حساب می‌آید و زمانی که یک بحران بر آن سایه می‌افکند، بدون تردید آثارش نسبت به سایر کشورها بیشتر خواهد بود.

 

1399/3/26 دوشنبه

بازگشت متفاوت آمریکا به عراق و سوریه

به‌موازات فروکش کردن درگیری‌های نظامی در عراق و سوریه، کاخ سفید سیاست خارجی جدیدی در برابر این دو کشور طراحی و اجرا کرد.

 

1399/3/25 یکشنبه

آیا مصر و ترکیه به سمت جنگ پیش می‌روند؟

بعد از رد پیشنهاد مصر برای آتش‌بس در لیبی توسط دولت وفاق ملی، شواهد حاکی از تحرکات قاهره برای تقویت حضور نظامی خود در لیبی است؛ درحالی‌که اردوغان نیز از تداوم پیشروی در لیبی خبر می‌دهد و خواهان کنترل شهر استراتژیک سرت و سپس کل لیبی شده است.

 

1399/3/25 یکشنبه

احتمال رویارویی نظامی در دریای چین جنوبی و نگرانی آمریکا

خطر رویارویی نظامی آمریکا و چین در دریای چین جنوبی ممکن است در 18 ماه آینده افزایش چشمگیری داشته باشد، به‌ویژه آنکه روابط آن‌ها به خاطر تنش تجاری و اتهام زنی در مورد همه‌گیری ویروس کرونا همچنان تیره است.

 

1399/3/20 سه‌شنبه

ضربه¬های جمهوری اسلامی ایران به آمریکا در کم¬تر از یک سال؛(مسعود پورعلی)

از مهم¬ترین وقایع طی هفته¬های اخیر رسیدن 5 نفتکش جمهوری اسلامی ایران به ونزوئلا در شرایط تحریم است.

 

1399/3/20 سه‌شنبه

سازوکار عملیاتی جدید داعش؛(رضا اکبری پویا)

در روزهای گذشته ابوحمزه القرشی سخنگوی جدید داعش در فایل صوتی ضمن تشکر از گروه‌های وابسته به این تشکیلات تروریستی مأموریت جدیدی به سازمان داعش در سراسر جهان ابلاغ کرد.

 

1399/3/19 دوشنبه

تأثیر اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی بر نظم امنیتی غرب آسیا؛(دکتر رضی عمادی)

14 خرداد 1399 مصادف با سی و یکمین سالروز انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به سمت رهبری جمهوری اسلامی ایران بود. در این نوشتار به‌اختصار تأثیر اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی بر نظم امنیتی غرب آسیا بررسی می‌شود.

 
بيشتر
بیانات مقام معظم رهبری
پاور پوینت
بيشتر