پنجشنبه 16 مرداد 1399  
اینفوگرافی- فوتونیوز
مجله بصائر
بيشتر
دریچه سیاسی
بيشتر
مطالب برگزیده

1399/5/14 سه‌شنبه

ابهام در انتخابات زودهنگام عراق (مسعود پورعلی)

برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق از اصلی¬ترین برنامه¬های دولت مصطفی الکاظمی نخست وزیر جدید این کشور است. به نوعی کابینه الکاظمی، دولت موقت به شمار می¬آید که به جای دولت مستعفی عادل عبدالمهدی روی کار آمد تا در پاسخ به درخواست¬های مردم در اعتراض¬های پاییز 1398، انتخابات پارلمانی را طبق قانون جدید انتخابات برگزار کند.

 

1399/5/12 یکشنبه

علت بالا رفتن نرخ ارز در ایران چیست؟(رضا اکبری پویا)

مقدمه از ابتدای فصل تابستان 1399 شاهد افزایش بی¬رویه نرخ ارز در کشور بوده‌ایم که به اعتقاد نگارنده جدا از تأثیرگذاری متغیرهایی چون تشدید تحریم‌های آمریکا و رکود اقتصادی در دوران پساکرونا، متغیر سیاست گذاری دولت در نرخ ارز بیش‌تر از سایر عوامل خود نمایی می‌کند. حال سؤال این است علت واقعی بالا رفتن نرخ ارز در ایران چیست؟

 

1399/5/11 شنبه

تاثیر باور به معاد در رفتارهای اجتماعی؛(فرید افسری)

معاد و توحید، دو رکن اصلی اعتقادی در تمام ادیان الهی هستند و اعتقاد به این دو، خط فاصل فرهنگ خداپرستان و مادی‌ها شمرده می‌شود.

 

1399/5/8 چهارشنبه

نگاهی به ساختار و وظایف دیوان محاسبات کل کشور؛(محمدعلی خوش‌طینت)

مجلس شورای اسلامی پس از رایزنی‌های متعدد، از بین نامزدهای ریاست دیوان محاسبات خصوصا دو نامزد مطرح در صحن علنی یعنی لطف‌الله فروزنده و مهرداد بذرپاش، با 158 رأی موافق مهرداد بذرپاش را به ریاست دیوان برگزید.

 

1399/5/7 سه‌شنبه

اهداف سفر الکاظمی به جمهوری اسلامی ایران(خلیل قلخانباز)

مصطفی الکاظمی در آخرین روز تیرماه سال جاری در رأس هیئتی بلندپایه به تهران سفر کرد و با مقام معظم رهبری، رئیس جمهوری و برخی دیگر از شخصیت‌های بلندپایه کشورمان دیدار و گفتگو کرد. این اولین سفر خارجی نخست‌وزیر جدید عراق پس از به قدرت رسیدن در هفتم ماه می است که به تهران انجام می‌شود.

 

1399/5/7 سه‌شنبه

چند نکته در خصوص سفر نخست وزیر عراق به تهران(مسعود پورعلی)

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق سه شنبه 31 تیرماه در اولین سفر خارجی خود وارد تهران شد. این سفر را می‌توان مهم‌ترین سفر دیپلماتیک طی ماه‌های اخیر در منطقه غرب آسیا دانست.

 

1399/5/6 دوشنبه

راهبردهای آمریکا برای مقابله با چین(رضا اکبری پویا)

مقدمه : پایگاه خبری کنگره آمریکا (هیل) در مقاله‌ای گزینه‌های پیش روی آمریکا برای تقابل با چین را بررسی کرد و نوشت: رئیس‌جمهور بعدی ایالات‌متحده از میان هر یک از دو کاندیدای کنونی یعنی دونالد ترامپ یا جو بایدن انتخاب شود، او باید با بزرگ‌ترین تهدیدی که حزب کمونیست چین برای ایالات‌متحده ایجاد خواهد کرد روبه‌رو شود. حال سؤال این است که راهبردهای آمریکا جهت مقابله و یا مهار چین چه می‌تواند باشد؟

 

1399/5/1 چهارشنبه

توافق نظامی ایران و سوریه؛(مسعود پورعلی)

سردار سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به همراه هیئتی بلند پایه چهارشنبه 18 تیرماه به سوریه سفر کرد.

 

1399/5/1 چهارشنبه

بایسته‌های مجلس یازدهم در نگاه رهبری؛(دکتر محمدعلی خوش‌طینت)

مقام معظم رهبری در دیدار ویدئوکنفرانسی نمایندگان مجلس یازدهم با ایشان در مورخه 22/4/99 بیانات مهمی ایراد فرمودند. در حقیقت ایشان با این بیانات، چراغ راه و مسیر چهارساله آینده و انتظارات از مجلس یازدهم که در حقیقت همان مطالبات اصلی مردم است را ترسیم کردند.

 

1399/4/31 سه‌شنبه

تأثیر رسانه‌ها بر بصیرت افزایی افراد جامعه(فرید افسری)

رسانه‌ها در فرآیند ارتباطی که با مخاطب برقرار می‌کنند چند نقش مهم بر عهده دارند که یکی از اصلی‌ترین آنها وظیفه اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی است.

 

1399/4/29 یکشنبه

چرا اتحادیه اروپا خود را همچنان متعهد به برجام می‌داند؟(خلیل قلخانباز)

توافق هسته‌ای بین جمهوری اسلامی ایران و شش کشور دیگر موسوم به 1+5 که در تیرماه 1394 به امضاء رسید اما در اردیبهشت سال 1397 و پس از خروج آمریکا از برجام با چالش‌های زیادی روبرو شده و هرلحظه ممکن است که با نابودی کامل روبرو شود و وضعیت پرونده هسته‌ای ایران به قبل از 23 تیرماه 1394 برگردد.

 

1399/4/29 یکشنبه

جنگ هیبریدی آمریکا علیه ایران(رضا اکبری پویا)

جنگ هیبریدی آمریکا علیه ایران که در داخل و خارج جریان دارد، نیروهای ایرانی را ملزم کرده تا با ابتکار عمل و تغییرات تاکتیکی در عرصه نبردهای نظامی و دیپلماتیک به دفاع هیبریدی روی بیاورند.

 
بيشتر
بیانات مقام معظم رهبری
پاور پوینت
بيشتر