دوشنبه 3 شهریور 1393 8 شهریور 1360؛ شهادت مظلومانه رجایی و باهنر
یکی از مهم‌ترین حوادث تاریخ انقلاب اسلامی ایران، بمب‌گذاری در دفتر ریاست جمهوری و به شهادت رسیدن شهیدان «رجایی» و «باهنر» و تنی چند از یاران با وفای ایشان بود. پس از برکناری بنی‏صدر، گروهک منافقین که همه چیز را از دسته رفته می‌دیدند، برای شکاف در بین مسئولین و تضعیف روحیه مردم، ترورهای مختلفی را انجام دادند. این گروهک پس از ترور شهید بهشتی و 72 نفر از یاران ایشان در دفتر حزب جمهوری اسلامی، طرح ترور رئیس جمهور و نخست‌وزیر وقت را در دستور کار قرار دادند.
ترور رجایی و باهنر از جهات مختلفی برای منافقین و حامیان آنها از اهمیت برخوردار بود. دولت رجایی اولین دولت مکتبی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی محسوب می‏شد، زیرا قبل از آن در مقاطعی دولت موقت بازرگان و در مقاطعی نیز دولت بنی‏صدر به علت عدم اعتقاد به موازین انقلاب اسلامی استعفا داده و یا عزل شدند. بنابراین دولت رجایی اولین دولتی بود که با اهداف و شعائر انقلاب اسلامی هم‏سو بود. این دولت با طرح و اعتقاد به اصولی چون حمایت از محرومین و مستضعفین و از طرفی نیز عدم میدان دادن به گروه‌های معاند نظام، توانست تبیین‏گر خواسته واقعی مردم باشد. بنابراین ترور مقامات دولت به یکی از مهم‏ترین اولویت‏های منافقین تبدیل شد و بر این اساس نقشه ترور، توسط یکی از اعضای منافقین به نام «مسعود کشمیری» که توانسته بود در چهره نفاق خود را به مسئول دفتری ریاست جمهوری برساند، اجرایی شد.کشمیری با جاسازی بمب در درون چمدان و قرار دادن آن در جلسه‌ای که در آن مسئولین حکومتی حضور داشتند باعث شهادت رئیس جمهور، نخست‌وزیر و تنی چند از مسئولین حکومتی شد. (سایت باشگاه خبرنگاران، 7/6/92: 4528601)
حضرت امام خمینی(ره) در خصوص این حادثه فرمودند: «این ملت را با ترور نمی‌شود عقب راند... این افرادی که شهید شده‌اند در نظر همه‌ ما عزیز و ارجمندند و آقای رجایی و آقای باهنر هر دو شهیدی هستند که با هم در جبهه‌های نبرد با قدرت‌های فاسد هم جنگ و همرزم بودند... و خداوند خواست که با هم از دنیا هجرت کنند... لیکن چون ما توجهمان به خداست و برای خداست و ملت ما برای خدا قیام کرده است با رفتن اشخاص هیچ سستی به خودشان راه نمی‌دهند.» (سایت تبیان، 8/6/87: 12842)
در حادثه شهادت شهید رجایی و باهنر چند نکته قابل تأمل است. اول اینکه منافقین به دنبال انتقام از نیروهای انقلابی بودند، زیرا دولت شهید رجایی به عنوان نماد دولتی اسلامی تلقی می‌شد. از طرفی منافقین در این باور غلط بودند که با توجه به شرایط حساس کشور و درگیری‌ در جبهه‌های حق علیه باطل، با ترور رئیس جمهور، اوضاع سیاسی داخل نیز از هم فرو پاشیده خواهد شد که در عمل این‌گونه نبود. شهادت این عزیزان آغازگر هفته دولت نیز محسوب می‌شود. این نام‌گذاری به خاطر این بوده که دولت شهید رجایی نمادی از دولت انقلابی محسوب می‌شود که منطبق بر خواسته مردم و نیازهای آنها بوده است.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر