سه‌شنبه 20 آبان 1393 13 آبان؛ یادآور خاطرات عظیم
روز 13 آبان در تاریخ ایران روز شگفتی است. این روز که در تقویم به عنوان روز مبارزه با استکبار نام‌گذاری شده، یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.
تبعید امام خمینی(ره) به ترکیه، روز دانش‌آموز و تسخیر لانه جاسوسی در روز 13 آبان به وقوع پیوسته است که همگی این وقایع در این روز به یادماندنی نشان دهنده بیداری مردم و جوانان و عدم سلطه‌پذیری آنهاست که شرح این سه وقایع در ادامه خواهد آمد.
در حالی که انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) به روزهای سرنوشت‏ساز خود نزدیک می‌شد، گروه­های مختلف مردمی با حضور در تظاهرات و راهپیمایی‏ها انزجار خود از رژیم طاغوت را به نمایش گذاشتند. در این میان حضور دانش‌آموزان و نوجوانان نمایش دیگری از این حضور پرشور بود.
حماسه حضور این قشر نوجوان وقتی رقم خورد که آنها در روز 13 آبان 1357 و در سالگرد تبعید رهبر عزیزمان مدارس را تعطیل و به سمت دانشگاه تهران راهپیمایی کردند. پس از ورود دانش‏آموزان به محوطه دانشگاه و سر دادن شعارهای انقلابی، دانشجویان نیز به این حرکت خودجوش پیوستند و علیه دیکتاتوری زمان فریاد زدند. ساعت 11 صبح مأموران‌ ابتدا چند گلوله گاز اشک‌آور در میان این جمعیت خروشان پرتاب کردند؛ اما اجتماع کنندگان در حالی که به سختی نفس می‌کشیدند، صدای خود را رساتر کرده و با فریاد الله‌اکبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افکندند. در این هنگام تیراندازی آغاز شد و جوانان و نوجوانان بی‌گناه، یکی پس از دیگری، در خون خود غلتیدند. در این روز 56 نفر شهید و صدها نفر مجروح شدند. (مشرق نیوز، 6/8/92: 259007)
حضرت امام(ره) در پیامی به همین مناسبت فرمودند: «... عزیزان من صبور باشید، که پیروزی نهایی نزدیک است و خدا با صابران است... ایران امروز جایگاه آزادگان است... من از این راه دور، چشم امید به شما دوخته‌ام... صدای آزادی خواهی و استقلال‌طلبی شما را به گوش جهانیان می‌رسانم.» (مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 3/9/91: 72832)
هرچند قیام سیزده آبان، به شهادت عده‏ زیادی از دانش‌آموزان انجامید، ولی آغازی شد برای قیامی گسترده‏تر و حرکتی فراگیرتر که پس از اندک زمانی، طومار سیاه دودمان پهلوی را در آتش خشم ملت فرو برد و آن را به زباله‏دان تاریخ سپرد. این روز با شکوه روز «دانش آموز» نامیده شده است، تا خاطره‏ فرزندان دلیر انقلاب برای همیشه جاودان بماند و درسی فراموش ناشدنی برای تمام دانش‌آموزان در سراسر گیتی باشد که با ابرقدرت‏ها و چپاول‏گران بین‏المللی به مبارزه‏ بی‏امان بپردازند و عزت را بر زندگی ذلت‏بار ترجیح دهند.

سفارتخانه‌ها به واسطه نقش‌ها و عملکردی که ایفا می‌کنند باعث تسهیل در اموری همچون روابط تجاری، فرهنگی، آموزشی و... میان کشورها می‌شوند ولی غیر از ایفای نقش‌های مثبت، ممکن است سفارتخانه‌ها برای مقاصد دیگر همچون جاسوسی مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله سفارتخانه‌هایی که در برخی مقاطع تاریخی زمینه دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر را فراهم کرده، سفارت آمریکا در ایران بوده است. این سفارتخانه قبل از انقلاب به دلیل سرسپردگی خانواده پهلوی در بسیاری از سیاست‏ها و تصمیم‏گیری‏های کشورمان دخالت می‏کرد ولی بعد از انقلاب اسلامی و هوشیاری مردم، این سفارتخانه که به پایگاهی برای جاسوسی علیه حرکت مردمی تبدیل شده بود در آبان سال 58 به تسخیر دانشجویان انقلابی درآمد.
هر چند در ابتدا دانشجویان برای وارد کردن فشار به آمریکا برای استرداد شاه مخلوع و همچنین دارایی­هایی که غیرقانونی از کشور خارج شده بودند قصد اعتراض مسالمت‏آمیز در مقابل سفارتخانه این کشور را داشتند، ولی پس از تسخیر سفارتخانه حقایقی در خصوص خیانت­های آمریکا به مردم مظلوم ایران روشن شد. زیرا اسنادی که از سفارتخانه به دست آمده بود از نقش آمریکا در تلاش برای دخالت در امور کشورمان حکایت داشت.
امام خمینی‌(ره) نیز در پیامی این حرکت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نامیدند. این حرکت دانشجویان معترض، خشم آمریکایی‌ها را برانگیخت، زیرا در فضای رقابت دو قطبی جهانی ضربه سنگینی بر پیکره و هیمنه آنها وارد شده بود و آنها که ناتوان از درک ملتی استقلال‌طلب و آزادی‌خواه بودند، دست به اقداماتی بر ضد جمهوری اسلامی ایران زدند؛ از آن جمله فشار از راه مجامع بین‌المللی مانند سازمان‏ملل، سازمان کنفرانس اسلامی، شورای امنیت و...، ایجاد جو منفی تبلیغاتی علیه دانشجویان مسلمان و برخی اقدامات دیگر.
اما پس از بی‌ثمر ماندن، آنها به اقدامات جدی‌تری روی آوردند؛ از جمله قطع کامل روابط سیاسی در 20 فروردین 1359، حمله نظامی به ایران و تجاوز به خاک کشورمان که به شکست مفتضحانه آنها در صحرای طبس انجامید و نیز محاصره اقتصادی و بلوکه کردن دارایی‌ها و اموال ایران و... که هیچ‌کدام تاکنون در عزم ملت ایران برای مقابله با ظلم و بی‌عدالتی جهانی و منشأ اصلی آن در جهان یعنی استکبار جهانی و آمریکا خللی وارد نکرده است. البته آمریکایی‏ها از این مسئله درس عبرت نگرفته و همواره سعی کرده‏اند تا از راه سفارتخانه خود از کشورهای مختلف، حتی هم‏پیمانان خود جاسوسی کنند. نمونه این مورد را می‏توان در جاسوسی سفارتخانه آمریکا در آلمان و برخی کشورهای دیگر مشاهده کرد که در سال گذشته چالش‏هایی را در روابط اتحادیه اروپا و آمریکا ایجاد کرد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر